11.8.2022 18:59:52

Na energetických trhoch vyhráva vojnu Putin, tvrdí publicista

Vladimir Putin
Vladimir Putin
(foto: Facebook)


„Nezáleží na tom, aký ukazovateľ sa použije, ruský prezident Vladimir Putin vyhráva na energetických trhoch,“ píše Javier Blas, publicista Bloomberg pre energetiku a komodity. (hlavnespravy.sk)Moskva dojí svoje ropné dojné kravy, pričom každý deň zarába stovky miliónov dolárov na financovanie invázie na Ukrajinu.

Podľa autora už na jeseň začne kríza „hrýzť“ európskych spotrebiteľov a náklady na elektrinu pre domácnosti a podniky v októbri prudko stúpnu.

„Ceny v Spojenom kráľovstve pravdepodobne poskočia o 75 %, zatiaľ čo v Nemecku už niektoré energetické spoločnosti varovali, že ceny stúpnu o viac ako 100 %,“ píše autor komentára.

Vlády tak budú mať na výber – buď budú dotovať rozdiel v raste, alebo sa, ako vo Francúzsku, budú zaoberať otázkou kontroly energetických spoločností.

Blas pri hodnotení vyhliadok Moskvy upozorňuje na dva ukazovatele – že produkcia ropy sa takmer vrátila na predvojnovú úroveň a Kremeľ nedávno zvýšil cenu ruskej ropy, ktorú bol na začiatku invázie nútený predávať oveľa lacnejšie.

V júli objem ťažby dosiahol takmer 10,8 milióna barelov denne, čo je trochu menej ako 11 miliónov barelov za január. Po odmietnutí európskych kupcov si Rusko našlo nových zákazníkov. Väčšina uvoľnenej ropy teraz smeruje do Indie, ale aj do Turecka a ďalších krajín Blízkeho východu. A dokonca aj niektoré európske krajiny ropu naďalej kupujú a pripravujú sa na úplné zastavenie nákupov v novembri.

Dôležitým „ukazovateľom úspechu“ Ruskej federácie je podľa komentátora zblíženie medzi OPEC a Ruskom.

Západné krajiny na jar verili, že OPEC preruší spojenectvo s Ruskom. Ale nakoniec to dopadne presne naopak. Krátko po ceste Joea Bidena do Saudskej Arábie tam pricestoval aj podpredseda ruskej vlády Alexander Novak. A o niekoľko dní neskôr OPEC oznámil veľmi malý nárast produkcie ropy, ktorý naďalej vyvíja tlak na globálne energetické trhy.hlavnespravy.sk