05.6.2015 08:12:05

My sme hlas lepšieho Slovenska,

Proti základniam NATO, 4.6
Proti základniam NATO, 4.6
(foto: -vmi-)

 

povedal na štvrtkovom (4. 6.) protestnom zhromaždení proti základniam NATO Ján Čarnogurský. Jalal Sulejman k tomu neskôr dodal, že „najväčšou hrozbou dneška je fašizácia spoločnosti! Ukrajina je toho príkladom. Pýtajme sa, aký je rozdiel medzi prezidentom Ukrajiny a naším. Áno, veľký! Ten náš ešte rozkaz nevydal, ten na Ukrajine ho už vydal – aby strieľali do svojich vlastných spoluobčanov". Marián Petkeš z Trnavy k tomu dodal: Všetci vieme, kde je ríša zla. Urobme niečo, aby sme do tej ríše nepatrili! 

Myšlienky hlavných rečníkov:

Ján Čarnogurský:

- Za štyri mesiace, čo sa tu schádzame, boli založené a po celom Slovensku sa zakladajú skupiny rovnakého zmýšľania, ako my. Pred koncom jarnej série našich stretnutí môžeme povedat, že máme pevné základy a ak bude treba, sme schopní zvolať ľudí do ulíc, na námestia a jasne povedať za čo sme a proti čomu sme. 

Keď som išiel na toto dnešné zhromaždenie, tak som si prečítal vyhlásenie skupiny slovenských občanov proti návšteve predsedu vlády Fica v Moskve a tomu, čo tam povedal. Nuž, zrejme aj za všetkých prítomných môžem povedať, že my podporujeme návštevu predsedu vlády v Moskve, podporujeme i to, čo tam zjednal, pretože si myslíme, že tento smer slovenskej politiky... je užitočný a Slovensko by touto cestou malo isť.

- Jeden odkaz premiérovi! V tom, čo povedal v Moskve. Sankcie EÚ proti Rusku a Ruska proti EÚ sú neužitočné, nič neriešia, nikomu nepomáhajú (v tom redakcia s JUDr. Čarnogurským nesúhlasí, nakoľko oficiálna štatistika hovorí, že sankcie EÚ jednej krajine pomáhajú! A to rastu obchodu USA s Ruskom). Premiér Fico by v tom mal pokračovať aj prakticky. Tak, že keď sa v Bruseli bude hlasovať o predlžení týchto sankcií, Slovensko by malo hlasovat proti predlženiu. (mohutný potlesk)

- Tento týždeň sme si mohli prečitať v niektorých médiách Slovenska, že Slovensko je vyhorenou krajinou, že Slováci nemajú žiadne idei, nie sú schopní za ne sa angažovať. Ja hovorím – to možno platí na vás, my takí nie sme! My nie sme vyhorení. My máme idei, angažujeme sa za určitú politiku a aj proti určitej politike!

- Povedzme si, kto zavinil, že utečenci teraz v takom množstve prichádzajú do Európy? Veď to začalo vojnami! Buďme otvorení – začalo to americkým útokom na Irak, zamiešaním sa do občianskej vojny v Líbyi, pokračuje to americkým miešaním sa do vojny, ktorá sa vedie v Sýrii...

Povedzme si, že týmto sa to nekončí. Ak padne Sýria, bude pokračovat Irán, ak sa NATO usadí na Ukrajine, ďalším cieľom bude Rusko.

My sa tu teda neschádzame z nejakej roztopaše, ale preto, aby sme naozaj zabránili vojne. No a ak jej nezabránime, aby sme ju aspon odďaľovali a aby sme Slovensko z takejto vojny vyťahovali čo najďalej.

- Aj na tomto vidieť, že my nie sme vyhorení! My vieme čo chceme, my sa za to angažujeme, jednoducho – My sme hlas lepšieho Slovenska!!!

 

Branislav Fábry

- Je veľmi dôležité, že sa stále stretávame nielen v Bratislave, ale aj v iných mestách Slovenska. Napriek mediálnej ignorancii. A že verejne deklarujeme svoje presvedčenie na prospech mieru a proti základniam NATO na Slovensku.

Ako je už zvykom, médiá ignorujú nielen nás. Ignorujú aj mnohé iné témy. Musím spomenúť návštevu nášho premiéra v Moskve a poukázať na to, ako veľmi správne sa vyjadril proti sankciám EÚ, ktoré sú kontraproduktívne, nič neprinášajú žiadnej zo strán a predstavujú prekážku pre racionálny mierový dialog.

Treba povedať, že naše médiá namiesto týchto tém, vynášajú iné témy. Napríklad jeden film, ktorý sa objavil v štátnej ruskej televízii (Varšavská zmluva – odtajnené stránky, pozn. red.). Treba povedat, že keby ruské médiá mali rovnakým spôsobom reagovať na každý dokument, alebo diskusiu, ktorá sa objaví v RTVS a bola by rovnako nevyvážená, tak by sa v ruských médiách nepísalo o ničom inom.

- Uvedomme si, že ak by sme chceli hodnotiť vlády podľa toho, ako médiá v jednotlivých krajinách píšu a vysielajú, a to aj v štátnej televízii, museli by sme sa naozaj veľmi hanbiť aj za spravodajstvo, ktoré naša verejnoprávna... poskytla o udalostiach v Sýrii, Jemene... a nebudem hovoriť o tom, aké nepravdy a informácie nám boli poskytované v roku 2003, ked sa SR zúčastnila agresívnej vojny v Iraku. 

Aj 10 rokov po tejto vojne spravodajstvo pokračovalo a médiá militantne vyzývali na vojnu, vojnu v Sýrii v roku 2013.

Úspech týchto zhromaždení proti vojne v Sýrii a za mier, ktoré vtedy prebiehali po celom svete, dokazujú, že stretnutia za mier majú stále význam. Že hlas ľudu, ktorý sa vyjadrí proti vojne je dôležitý a predstavuje hybnú silu aj v súčasnej politike. 

V súvislosti so spravodajstvom našich médií treba poukázat aj na to, ako ignorujú niektoré dôležité fakty z neuralgického bodu súčasnej Europy – z Ukrajiny. V polovici mája totiž Ukrajina odstúpila od mnohých ľudskoprávnych záväzkov, ktoré mala v Rade Europy, aj v OSN. Tým vlastne vyzvala vlastnú armádu, aby nedodržiavala najvýznamnejšie ľudskoprávne dohovory v oblasti bojov.

Od ľudskoprávnych záväzkov odstúpila práve pre oblasť Donbasu. To jednoznačne nasvedčuje, že ich úmysly v Donbase nie sú najčistejšie.

Som zvedavý, či niektorý z europskych politikov zaujmú k tomuto postoju ukrajinskej vlády taký postoj, ktorý by znamenal zavedenie niektorých sankcií voči Ukrajine, voči novej ukrajinskej vláde. Pretože takéto odstúpenie od základných dokumentov ľudskoprávnej ochrany si nedovolilo ani Rusko vtedy, kedy viedlo vojnu v Čečensku.

Žiadame, aby sa preto aj vo vztahu k európskym samitom dodržiaval princíp jedného metra a otázky porušovania ľudských práv neboli hodnotené tak, ako doteraz!      

Medzinárodné právo môže byť založené len na princípoch, ktoré budú platiť rovnako pre Ukrajinu, pre Srbsko, pre Blízky východ, ale aj pre ostatné regiony sveta. To je ten hlavný mierový postoj a posolstvo medzinárodného práva.

 

Roman Michelko

Prečítal "Otvorený list pre občanov Ukrajiny" a požiadal o pomoc s jeho preložením do ukrajinčiny, ruštiny...

Celý list – vid: http://www.srspol.sk/clanek-otvoreny-list-obcanom-ukrajiny-11002.html

  

František Škvrnda

- Začnem mojím obľúbeným – 3 krát NIE: Nie základniam NATO, nie cudzím vojakom na našom území a nie skladom cudzieho vojenského materiálu!

Prečo je to aktuálne? Po prvé, ešte vlani na samite vo Walese sa rozhodlo o rozmiestnení najmenej 5000 vojakov síl rýchleho zásahu. Dodnes nie je stanovené kde budú, vie sa len, že musia byť v bývalých socialistických štátoch, ktoré patrili k Varšavskej zmluve.  Po druhé, v Poľsku je logisticko-veliteľská základňa Štetín. Jej početnost sa má v najbližších mesiacoch zdvojnásobiť. Po tretie, v Španielsku pri Sevile je letecká základna s asi 800 americkými vojakmi. Ich počet sa má zvýšit o 3000. Zdôvodňuje sa to tým, že Američania potrebujú byť pripravení na zásahy v prípade kríz a konfliktov v Afrike. Po štvrté, na Sicílii je mestečko Niscemi. Sicilský súd rozhodol, že sa tam nesmie budovať zariadenie, ktoré by bolo súčasťou amerického systému satelitnej komunikácie námorníctva, pretože je dokázaný jeho veľmi zhubný vplyv na zdravie obyvateľstva.

- Pani Merkelová uvádza tri najväčšie globálne hrozby: Po prvé, situácia na Ukrajine, po druhé, Islamský štát a treťou je rastúca migračná vlna. Toto pripomína situáciu, ked pes naháňa svoj chvost. Veď bez zasahovania Západu, USA a NATO, by ani jedna z týchto troch hrozieb neexistovala.

- Chcem zvýrazniť moment, ktorý sa v našej tlači prehliada. Že Ukrajina je veľkým nebezpečenstvom! Táto krajina sa fašizuje. Tu, aj u nás, sa odmieta pripustiť, že je tam množstvo síl, ktoré majú takýto charakter a ohrozujú bezpečnosť a stabilitu v oveľa širšom priestore.

- Hrdinský čin predsedu vlády jednej malej stredoeurópskej krajiny by bol v tom, keby sa postavil proti sankciám voči Rusku. V dnešnej situácii by ho najprv zatracovali. Po čase by sa však začalo na veci pozerať inak a historia by tento krok posúdila ako krok štátnický, ako krok európsky, ktorý prispel k pokoju a stabilite v tomto priestore.

Azda by napravil niečo z toho čo spôsobila dzurindovsko-miklosovská vláda, keď umožnila bombardovanie Juhoslávie, pridala sa k agresii voči Iraku...


Jalal Sulejman

- Hlavný rečník hneď na prvom zhromaždení povedal, že naše zhromaždenia nie sú namierené proti niekomu. A už vonkoncom nie proti Ukrajine! Musíme na tom trvať a vyjadriť solidaritu s Ukrajinou, s ukrajinským ľudom!!! Proti tej chunte, ktorá tam vládne.

- Najväčšou hrozbou dnes je fašizácia spoločnosti! A Ukrajina je toho príkladom. Pýtajme sa, aký je rozdiel medzi prezidentom Ukrajiny a naším. Ano, veľký! Ten náš ešte rozkaz nevydal, ten na Ukrajine ho už vydal – aby strieľali do vlastných spoluobčanov.

- Aj keby sme vedeli, že vojna vypukne zajtra ráno, stále máme čas velebiť mier. Nech žije mier!

  

Myšlienky zo spontánnych vystúpení:

Po prvýkrát za takmer 4 mesiace našich stretnutí dodržali rečníci dohodnutý časový limit. Nech sú príkladom aj pre budúce stretnutia.

 

Štefan Róža

 • Prišiel som sem, aby som to videl, to, že tu aj niečo poviem, by mi ani nenapadlo. No prečo vôbec hovorím, tak to je veľké sklamanie z toho, čo tu teraz vidím. Išiel som sem od Michalskej brány... a tam sedia stovky ľudí na pive a kávičke a tu nie je nikto. No, je nás tu..., koľko? No možno "sto".

 • A čo, títo Bratislavčania sa nehanbia? Kto sem má chodiť? My z Nových Zámkov a z okolia? Títo Bratislavčania nevidia, čo sa deje? Veď vlastne začala vojna! To si nikto neuvedomuje, že dnes je už vojna?

 • Táto vojna je už iná, ako voľakedy. To je taká tichučká, zákulisná vojna. Ale je! Lenže Slovákov to nezaujíma. Sedia v kaviarni na pive a hentí, tam vzadu (rukou ukázal na jedno z veľvyslanectiev), tí sa tomu tešia, že nás tu je len "desať". Tam majú veľké ovácie. &Lebo keby nás tu bolo päťsto, tak by to museli brať vážne. Takto si myslia, že sme takí srandisti.

 • A Bratislavčania nech sa hanbia, pretože oni sú na tom ekonomicky najlepšie (veď práve preto, ozvalo sa z davu) a tak kašlú na všetko. Ale nech si nemyslia, že tomu uniknú.

  Nech uvedomia jednu vec: že keď na Slovensku bude čo i len jeden sklad s prezervatívmi NATO, čo Rusi vedieť nemusia, tak sem tú atómku pustia! Ani blcha z nás neostane. No a títo (gestom poukázal na plné reštaurácie) to nevedia?

  Takže takto – hanbite sa Bratislavčania – hanba, hanba, hanba!

 

Vsuvka moderátora Petra Zajaca-Vanku: - Myslím si, že Slovensko sa zobudí až v tej chvíli, keď začne branná povinnosť a začne mobilizácia. Resp. keď to na našich hraniciach bude už také horúce, že sa tadiaľto budú valiť stotisícové davy utečencov.

 

Viliam Mokráň

 • Som proti základniam NATO ako dôstojník v zálohe. To po prvé, a po druhé, NATO je štátno teroristická organizácia, ktorá bombardovala Afganistan, Irak, bývalú Juhosláviu... bez súhlasu OSN... znásilňovali ženy, zabíjsali deti, starcov, ženy, používali vojenské metódy mučenia..., to sú záležitosti, ktoré spadajú do rangu hrubého porušovania Ženevských konvencií a z tohto pohľadu som proti NATO práve z tohto dôvodu.

 • Za napadnutie týchto krajín Clinton, Bush jr., Blair, ich generáli a ďalší patria pred Medzinárodný súdny tribunál v Haagu, preto z tohto miesta vyzývam tento tribunál, aby im vystavil európsky zatýkací rozkaz, aby títo ľudia boli zatknutí a postavení pred súd. Presne tak, ako zatkli našich európskych bratov v Juhoslávii bývalej.

 • EÚ má členské krajiny, ktoré sú členmi NATO. Tie by mali z NATO vystúpiť a automaticky vytvoriť novú európsku obrannú iniciatívu.

 

 

Roman Ruhig

 • Je mi smutno, že ľudia na Slovensku nevnímajú čo by im prinieslo vystúpenie z NATO alebo život bez základní NATO. Toto treba začať vysvetľovať. Ako vzniklo NATO? V mene koho... Koho sú vlastne "slovenské" banky...?

 • Dnes majú tieto základne strážiť oligarchov, ktorí tu zarábajú milióny aby ich nezlikvidovali tí, ktorí zarábajú 300 eur. NATO a jeho základne majú brániť povstaniam novodobých otrokov.

 • Slovensko je dnes rozpredané. Jeden rečník povedal o Dzurindovi a Miklošovi, "ja si nemyslím, že to bol len Dyurinda a Mikloš..."

 

 

Dušan Borovský (Aliancia proti vojne)

 • Pred dvomi dňami britská ľudsko-právna organizácia uverejnila čísla, ktoré hovoria, že USA za ostatných 5 rokov len s pomocou dronov (bezpilotné lietadlá) zavraždili len v Pakistane, Jemene a Somálsku 4700 ľudí! Z toho je väčšina civilistov a detí.

 • Dnes podporujú tzv. umiernených emigrantov v Sýrii a vedú vojnu, ktorá je mimo zákona. V mene obetí "vás prosím o desať sekúnd ticha"...

 

Natália Grausová

 • Som proti zločinom zločineckej organizácie NATO. Som proti všetkým vojnovým zločinom, ktoré sa teraz páchajú. Či je to v arabskom svete, či na Ukrajine...

 • No musím povedať, čo ma mrzí. Mrzí ma naša ľahostajnosť. Preťčo nás tu nie sú tisíce? Kde sme? Čo ľudisa potrebujú zažiť na vlastnej koži, aby sa trochu zobudili? Keď vám tuná budú lietať bombardéry? Keď vás budú zrovnávať so zemou? To chceme? Pre pána..., ľudia..., zobuďte sa, prosím!

  Raz príde na každého. Dotkne sa to aj nás a aj toho ľahostajného.

 

Marián Petkeš

 • Bol som ako prvý Slovák 22. 8. 1968, ktorý si sadol pred bránu ruského konzulátu na Godrovej a 8 dní tam hladoval.

 • Pane Bože, vstúpili sme do NATO a máme to isté, možno ešte horšie, lebo keď Američan niekoho zabije, nič sa mu nestane. Naše a medzinárodné súdnictvo na neho neplatí.

 • Celá pointa je v tom, že málo nás je. Ľudia zobuďte sa!

 • Nikoho vo svojom okolí som nepoznal, kto by bol väčším nepriateľom Rusov, ako som bol ja. Prešla doba, všetko sa mení, Rusko sa mení... to Guantanámo sa tiež menilo. K horšiemu!

 • Všetci vieme, kde je ríša zla. Urobme niečo, aby sme do tej ríše nepatrili!

 

Juraj Moncam ("zastupujem aj miestny odbor Matice slovenskej, ktorá má sto členov"!)

 

 • Chcem vás povzbudiť, že v mojom zastúpení je tu spolu so mnou aj sto našich členov. Môže mi to potvrdiť aj kolega Dušan.

 • Viete o tom, že EÚ ohodnotila potenciálneho teroristu? 6000 euro nám dávajú za to, keď zoberieme utečenca. Ale nedajú nám záruku, či sa nejedná o teroristu!

 • USA, NATO... pozapaľovali požiare po svete a teraz po nás chcú, aby sme im ich za 6000 euro uhasioli. To sa nedá, vážení! Požiare treba hasiť tam kde vynikli! A nie doniesť kúsky ohníkov k nám domov, do izieb...

 • Takže, dámy a páni, ako povedal John Lennon v pesničke – Dajme šancu mieru! Dajme slobodu slobode.

 • Nechcem NATO!

 

V. Mikunda