13.2.2018 07:20:42

MOV pomaly zaraďuje spiatočku: Thomas Bach povolil ruským fanúšikom demonštrovať národnú zástavu

Šéf Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach nečakane zaradil spiatočku: Povolil ruským fanúšikom demonštrovať národnú zástavu na športoviskách, v olympijskej dedine a na iných miestach.

V rozhovore pre médiá Thomas Bach potvrdil, že ruským fanúšikom povolili mávať národnou zástavou a podporovať svojich športovcov s ruskou zástavou v rukách. Prízvukoval, že zatiaľ sa toto povolenie týka iba fanúšikov, pre športovcov zákaz platí aj naďalej.

Thomas Bach zdôraznil, že športoví fanúšikovia, to sú slobodní ľudia, ktorí majú právo fandiť svojim športovcom, mávať zástavou a pod., pretože nemajú nič spoločné s dopingovými kauzami a ich by sa sankcie MOV nemali týkať.

Novinári šéfovi MOV pripomenuli, že pôvodne potrestal aj fanúšikov, ktorí za nič nemôžu. Thomas Bach sa priamej odpovedi na otázku, či sa v tejto súvislosti ospravedlní ruským fanúšikom, vyhol a nekomentoval svoje rozhodnutie. Poznamenal iba to, že prítomnosť veľkého počtu ruských fanúšikov na tribúnach pozitívne ovplyvňuje atmosféru na športoviskách.

Ruskí fanúšikovia rýchlo reagovali na túto novinku a prichádzali dnes na športoviská s národnými zástavami. Vlastne už od začiatku „porušovali“ zákaz MOV, keď sa stále  v Pjongčangu objavujú v oblečení s národnými o symbolmi: ruským erbom, nápisom „Rusko“  v ruštine a angličtine a pod. Ako povedal Bach: “Sú to slobodní ľudia”…

Eugen Rusnák

HSP, 13. 2. 2018