24.9.2018 15:32:33

Motor pre CR929: Na rusko-čínsky aviaprojekt je v zahraničí dlhý rad

Minister priemyslu a obchodu RF Denis Manturov v rozhovore pre TASS uviedol, aviaprojekt Ruska a Číny vyvolal v zahraničí obrovský záujem.

Ide tu o možnosť vybavenia mohutnými motormi lietadla na dlhé trate, ktoré spoločne konštruujú Rusko a Čína. Na aviaprojekt sa v priamom zmysle slova už vytvoril rad zo šiestich spoločnosti, vrátane General Electric a Rolls Royce. Riadiace orgány (ruskej ODK a čínskej AECC CAE) teraz posudzujú jednotlivé návrhy, aby sa vyjavili najperspektívnejšie.

Príznačným momentom je to, že zahraničné firmy poslali svoje komerčné návrhy bez ohľadu na sankcie Západu. Inými slovami zahraničné firmy vedia, že sa ocitnú pod tlakom, lenže potenciál projektu Ruska a Číny je príliš veľký aby o bolo možné obísť. Niektoré firmy už otvorene posielajú do Ruska svoju produkciu a zatiaľ ich nikto neobmedzuje. Mannturov dúfa, že to tak bude pokračovať i naďalej.

Rusko už neraz oznámilo ochotu vybaviť CR929 ruským motorom P-35. Tento silný agregát umožňuje dosiahnuť požadované technické parametre, myslia si špecialisti. Konečné rozhodnutie však bude prijaté po starostlivom zvážení všetkých možných variantov.

Podľa politexpert.net, 24. 9. 2018