25.1.2021 15:10:41

Moskva Washingtonu: starajte sa o poriadok doma, nie v cudzine

Z protestov vo Washingtone
Z protestov vo Washingtone
(foto: SITA/AP Photo/John Minchillo)


Naši politici a hlavný prúd znova vybuchli spravodlivým hnevom: v Rusku nedemokraticky prekážali priebehu nepovolených demonštrácií! Tam však platia rovnaké „protikoronové“ opatrenia ako vo všetkých členských krajinách EÚ a USA. Ukáže náš vrelo milovaný hlavný prúd jedinú krajinu v EÚ, kde by demonštrantov, ktorí sa v období pandémie zúčastňujú na nepovolených demonštráciách, nerozháňali, a ak budú besnieť, nezadržiavali? 

Lenže dávno platí dvojitý meter: demonštrácie v štátoch EÚ a USA je kriminál a zločin a treba ich rozháňať, ale demonštrácie v Rusku a Bielorusku je boj o slobodu a treba ich  podporovať. A keďže psi z EÚ a USA začali hlasne štekať na ruskú karavánu, Moskva im odkázala, aby sa nemiešali do cudzích záležitostí a radšej sa starali o demokraciu doma. (slovenskaiskra.sk)

 Všetko sa vyvíja presne podľa jasne očakávaného plánu „šéfov a sponzorov“ Navaľného. Lacného pajáca poslali späť do vlasti, aby tam vyvolával vzburu a odpracoval doňho investovaných 30 strieborných. Keďže ruské úrady už dávnejšie vyhlásili, že viackrát porušil podmienku a bude zadržaný, západní „kurátori“ a médiá spravodlivo očakávali, že ozaj bude zatknutý a z toho sa dá vytvoriť nový škandál a pobláznení hlupáci a podplatení príslušníci piatej kolóny vyjdú do ulíc, čo sa aj stalo. Nuda, žiadne prekvapenie. Scenár je starý ako západné tajné služby. Podradné divadielko, lacná fraška pre tupú a prispatú časť európskej verejnosti.

Prázdny sud podozrivo zapáchajúceho slovenského hlavného prúdu cez víkend hrkotal najhlučnejšie: „V sobotu sa v desiatkach miest v Rusku uskutočnili nepovolené demonštrácie priaznivcov opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorého 17. januára po návrate z Berlína zadržali na letisku v Moskve a umiestnili do vyšetrovacej väzby.“ Aj samotní slniečkarski novinári uznali, že demonštrácie neboli povolené. Čo potom čakali? V Berlíne, Londýne, Paríži by polícia a úrady postupovali inak ako v Rusku? Aha, znova to isté: čo je povolené bohovi…

Otvorené lži, že v Rusku zadržiavali „mierumilovných a nevinných demonštrantov“, mohli presvedčiť iba tých spoluobčanov, ktorí sledujú len spravodajstvo hlavného prúdu. V mnohých mestách demonštranti útočili a provokovali políciu tradičným spôsobom: útokmi s palicami a päsťami, hádzaním kameňov, plechoviek a fliaš, vystreľovaním petárd a pod. (POZRI VIDEO TU)

Pomerne rozšírenou „metódou“, čo vidieť na mnohopočetných videách, bol čisto provokačný útok, keď si demonštranti vytvorili „múr“, vzali sa za ruky a s nohami útočili na policajné rady, snažili sa ich preraziť. Mnohí demonštranti tak vysoko vyskakovali do vzduchu, opierajúc sa na ruky a ramená pobesnených „spolubojovníkov“, a snažili sa kopať do policajtov čo najtvrdšie a bolestivejšie a po útoku hneď odskočili späť. A tak do nemoty. Nuž, nevinní a mierumilovní…

Americkí havkáči sa však, ako vždy, snažili byť na čele euroatlantickej svorky a otvorene sa zamiešali do diania. Veľvyslanectvo USA v ruskej metropole ešte 24 hodín pred začiatkom demonštrácií zverejnilo „cestovnú mapu“ protestných pochodov v Moskve, Petrohrade a viacerých ďalších ruských mestách. A to aj napriek tomu, že organizátori podobnú mapu tratí nezverejnili. Americká ambasáda vystupovala ako „sprievodca“ alebo otvorený provokatér.

Ambasáda svoje nezákonné zasahovanie do záležitostí iného štátu „ospravedlnila“ tým, že údajne varovala amerických občanov o miestach, kde by sa nemali vyskytovať, aby im nehrozilo nebezpečenstvo. Ibaže: koľko je tých amerických občanov v Rusku, keď už pomaly rok platia tvrdé obmedzenia, karantény a sú prakticky zastavené medzinárodné lety? Pre koho boli tieto „poradenské služby“? Jasné, že takto organizovali a smerovali demonštrantov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí, prirodzene, protestovalo proti zasahovaniu Američanov do vnútorných záležitostí Ruska. Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Mária Zacharovová požiadala amerických kolegov, aby sa starali o poriadok doma, ale neprovokovali a nevyvolávali protesty v inom štáte. Vyvrátila lživé vyhlásenia amerických diplomatov, že v Rusku potláčajú ľudské práva. Pripomenula, že prednedávnom sa podobné demonštrácie uskutočnili v USA a ľudia obsadili aj budovu Kongresu. Čiže v USA to byť nemôže, ale v Rusku – nech sa páči?

„Len si skúsme predstaviť, čo by sa udialo, keby ruská ambasáda vo Washingtone zverejnila podobnú mapu tratí pre demonštrantov s uvedením, ako to urobili Američania, konečného bodu ich cesty – napríklad Kapitol, budovu, kde zasadá americký Kongres,“ so sarkazmom uviedla. Podčiarkla, že by sa podobný pokus skončil totálnou hystériou amerických politikov a vyhostením ruských diplomatov z USA. Poradila americkým kolegom, aby radšej riešili vlastné problémy doma a nemiešali sa do vnútorných záležitostí iných krajín. (POZRI SI aj zábery z Washingtonu pri útoku na Kapitol zo 6.1.2021)

Skrátka, všetko bolo vopred jasné. Bolo treba poslať klauna Navaľného späť do Ruska, nech tam provokuje a hrkoce. Bolo jasné, že ho zatknú a bolo treba vyvolať demonštrácie. Nový pokus o majdan, ako sa o to už veľakrát pokúšali na Ukrajine, v Gruzínsku, Arménsku, Kazachstane, Kirgizsku, Bielorusku a už viackrát aj v samotnom Rusku. Bývalé krajiny ZSSR stále nedávajú pokoj „dobroprajníkom“ z USA a EÚ pomaly 30 rokov po rozpade Sovietskeho zväzu. Neupokoja sa, kým ich úplne nezničia.

Prirodzene, podobný scenár Moskve nevyhovuje. Rusko ani nemusí robiť hlasné vyhlásenia a napínať svaly. Jediné, čo razantne žiada, aby pravidlá platili pre všetkých bez výnimky: buď je niečo povolené každému alebo je zakázané pre všetkých. Žiada zrušiť euroatlantické „západo-hodnotové“ dvojité štandardy a trojité metre. Bolo by to spravodlivé.


Eugen Paľcev (slovenskaiskra.sk)