14.10.2020 11:46:34

Moskva považuje americký návrh o zmrazení jadrového arzenálu za neprijateľný

Námestník ministra zahraničia RF
Námestník ministra zahraničia RF
(foto: TASR/AP-Window Of World Twitter)


Rusko považuje za neprijateľný návrh na zmrazenie jadrového arzenálu, ktorý Moskve adresovali Spojené štáty ako súčasť dohody o predĺžení platnosti paktu New START po  skončení jeho platnosti začiatkom budúceho roka. (HSP)„Je to neprijateľný návrh,“ uviedol podľa ruských tlačových agentúr zástupca ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v reakcii na predchádzajúce komentáre, s ktorými predtým v utorok prišiel americký vyjednávač Marshall Billingslea.

Riabkov uviedol, že postoj USA k zmrazovaniu jadrových arzenálov v súvislosti s uzatváraním potenciálnej dohody o strategických útočných zbraniach je Moskve už dlho známy a je pre Rusko neprijateľný, pretože „otázky strategickej stability je nevyhnutné vyriešiť komplexne“.

Osobitný zástupca prezidenta USA pre kontrolu zbraní Marshall Billingslea pritom uviedol, že Washington je pripravený rozšíriť program START-3 už „zajtra“ výmenou za vzájomné zmrazenie jadrových arzenálov. Americký diplomat sa tiež vyjadril, že je presvedčený, že v tejto veci dosiahol s Moskvou „principiálnu“ dohodu.

Riabkov podľa agentúry RIA Novosti vysvetlil, že Rusko nie je proti zmrazeniu: jeho odmietavý postoj k americkému návrhu súvisí s tým, že „s problémami strategickej stability sa musíme vyrovnať komplexne“.

Spresnil, že sa treba zaoberať problematikou nosných rakiet, využívaním vesmíru, posúdiť „otázky protiraketovej obrany – systém, ktorý USA vytvárajú“.

Riabkov tiež zdôraznil, že USA nedosiahnu s Ruskom nijakú dohodu o strategických útočných zbraniach, ktorá by časovo kolidovala s voľbami prezidenta USA.

„Ak Američania majú svojim nadriadeným nahlásiť, že sa s Rusmi na niečom dohodli pred voľbami, nič také nebude,“ vylúčil Riabkov.

Prezidentské voľby v USA sa uskutočnia 3. novembra.


TASR/HSP