13.6.2018 08:00:27

Moskva musí prestať konať v línii USA: expert vysvetlil, ako sa Rusko môže vyhnúť novej svetovej kríze

Predpoveď svetovej banky o tom, že svetu hrozí recesia, síce vyzerá ako reakcia na samit G7, je však aj varovaním pre USA, nazdáva sa analytik Dmitrij Adamidov.

Je presvedčený, že nepotešiteľná predpoveď Svetovej banky o rizikách recesie vo svetovej ekonomike hoci aj vyzerá ako „emocionálna reakcia“ na nedávny samit G7, v skutočnosti je akýmsi varovaním Spojených štátov. Navyše to hovorí, že medzi západnou politickou elitou prebiehajú vážne rozbroje.

 Pripomeňme si, že Svetová banka už vyhlásila, že svetovému hospodárstvu hrozí recesia, a to omnoho vážnejšia, ako predchádzajúce. Analytici banky to vysvetľujú tým, že vývoj svetového hospodárstva prebieha veľmi pomaly. Okrem toho vo svete sa zvýšilo riziko obchodných vojen z protekcionistickej politiky USA. Hlavný ekonóm Svetovej banky je presvedčený, že následky toho môžu byť zničujúce.

Ak sa pozrieme na situáciu objektívne, tak sa môžeme presvedčiť, že scenár s recesiou je úplne možný, zdôraznil. Ide totiž o to, že model riadenia svetového hospodárstva sa pretvára. Terajšie udalosti pripomínajú situáciu z konca 19. storočia, ktorá bola známa ako dlhá depresia.  Práve vtedy USA obsadili miesto V. Británie, ktorá stratila svoje líderstvo v ekonomike. Dnes je všetko naopak – tieto pozície strácajú USA.

Čo sa týka Ruska, tak to má podľa predstaviteľov Svetovej banky „ochranný mechanizmus“ pred takou krízou. Napríklad, vďaka exportu ropy sa môže štát doplniť väčšou sumou, ako plánoval. Rusko má okrem toho zlaté a menové zásoby, ktoré stabilizujú ekonomiku a priťahujú zahraničných investorov. A je tu ešte jeden pozitívny faktor –finančno-úverová politika centrálnej banky, ktorá umožňuje dosiahnuť v inflácii historické minimá.

Adamidov uvádza, že v tomto čase Rusko nie je samostatným hráčom vo svetovej ekonomike, čo sa nedá povedať o vojensko-politickej sfére. V ekonomickej sfére sa Moskva zatiaľ pohybuje v línii V. Británie a USA. Lenže len samostatná ekonomická politika mu umožní vyhnúť sa následkom toho, čo predpovedali analytici Svetovej banky...

Podľa politpuzzle, 12. 6. 2018