04.4.2020 17:07:22

Moskva a Minsk sa dohodli – zatiaľ iba na cene ruskej ropy pre Bielorusko

Ťažba ropy v Rusku (ilustračná snímka)
Ťažba ropy v Rusku (ilustračná snímka)
(foto: Sputnik/Maksim Bogodvid)


Podľa všetkého, trojmesačná rusko-bieloruská „ropná vojna“ sa skončila. Bieloruské ropnospracúvajúce závody a ruská spoločnosť Rosnefť podpísali dohodu o dodávkach ruskej ropy do Bieloruska. Informovali o tom na tlačovej konferencii v priestoroch spoločnosti Rosnefť. (HSP)Všetky podrobnosti novej dohody novinárom síce neprezradili, ale uviedli, že sa dodávky budú konať za podmienok, ktoré Rosnefť navrhovala aj predtým – s prémiou 5 dolárov za jednu tonu. Je to kompromisný variant.

Poradca prezidenta spoločnosti Transnefť, tlačový tajomník Igor Demin, vyhlásil, že zatiaľ neprišlo nariadenie, aby sa začali vybavovať príslušné dokumenty na dodávky ropy. Podotkol však, že je vypracovaný harmonogram dodávok a existuje objednávka Rosfefti na dodávky. Uviedol, že všetky formality budú v krátkom čase doriešené a Rusko znova začne exportovať ropu do Bieloruska.

Ruské média pripomenuli, že dodávky ropy do Bieloruska boli pozastavené 1. januára tohto roka kvôli tomu, že sa ruskej a bieloruskej strane nepodarilo dosiahnuť dohodu o cene ropy. V prvom štvrťroku ruské spoločnosti znížili dodávky prostredníctvom ropovodu Družba  o 77 percent – na iba 1,04 milióna ton. Problém bol spojený práve s otázkou prémií za dodávky ropy pre bieloruské spracujúce závody. Menšie partie ropy sa do Bieloruska dostávali iba vďaka ropnej spoločnosti Michaila Gucerijeva, ale Bielorusko potrebovalo omnoho viac.

Minister energetiky Ruska Alexander Novak pre média uviedol, že ruské spoločnosti znížili výšku prémií za dodávky ropy do Bieloruska z 12 dolárov na 5 dolárov za tonu. Pričom Bielorusi žiadali stanoviť prémie na 4 doláre za tonu. Podarilo sa dosiahnuť kompromis – 5 dolárov za tonu. Rusko obnovuje dodávky ropy do Bieloruska.

Eugen Rusnák (HSP)