08.5.2018 20:40:18

Monopol dolára je nespoľahlivý a pre mnohých aj nebezpečný

Ruské hospodárstvo treba odpútať od dolára, monopol ktorého je nespoľahlivý a pre mnohé štáty sveta nebezpečný, povedal prezident RF V. Putin.

.

Komentujúc na zasadnutí Štátnej Dumy RF lídra KSSZ Genadija Zjuganova, Putin s ním súhlasil v tom, že treba znižovať závislosť kurzu rubľa od dolára. „Ja s tým v princípe súhlasím. Lebo to nie je len odtrhnutie sa od dolára, ide tu aj o nevyhnutnosť zvýšenia našej hospodárskej suverenity,...“ povedal Putin.

„Samozrejme, rozmýšľame, čo treba spraviť na to, aby sme sa oslobodili od tohto bremena. Ba čo viac, naši partneri nám pomáhajú zavádzaním všetkých tých nezákonných obmedzení, porušujúc princípy svetového obchodu, preto celý svet vidí, že monopol dolára je nespoľahlivý, pre mnohých je aj nebezpečný. A netýka sa to len nás,“ zdôraznil Putin.

Prezident poznamenal, že v uplynulých desaťročiach Rusko dúfalo v dodržiavanie princípov v oblasti svetového obchodu a svetovej ekonomiky, čo bolo „trochu naivné“. „Teraz vidíme, že pravidlá WTO sa kompletne porušujú, zavádzajú sa obmedzenia podľa politických názorov, ktoré sú nazývané sankciami. Pričom zavádzajú sa stále novšie a novšie na to, aby sa pre seba zabezpečili konkurenčné výhody. Ako inak vysvetliť rozhodnutia, povedzme v sfére hliníka a vôbec metalurgie? V skutočnosti len tak,“ povedal Putin.

Podľa ria.ru, 8. 5. 2018