04.8.2012 10:55:06

Mobil „po rusky“

Na jar bude v predaji prvý ruský mobilný telefón – navigátor so zabudovaným dvojakým systémom GLONASS/GPS. Podľa tvorcov novinka zodpovedá iPhone-4, prekonáva ho však navigačnými možnosťami.
Odlišujúcim znakom nového ruského mobilu je práve dvojaký navigačný systém, ktorý podľa tvorcov dosahuje vysokú presnosť navigácie. Kým u GLONASS/GPS v teréne dosahuje 93 percent, u samotnej GPS je to iba 64 percent. Vladimír Jevtušenkov, predstaviteľ výrobcu spoločnosti „Sistema“ pri predvedení nového mobilu V. Putinovi uviedol, že čip ruského telefónu zodpovedá „európskej úrovni“.
Aparát bude stáť 10 990 rubľov (cca 270 eur). V. Putin žartom navrhol termín začiatku jeho nasadenia do predaja na MDŽ aby vraj „ženy presne vedeli, kde sa im nachádza manžel", aby jeho „bodku“ zbadali aj na mape.
Plnohodnotná sériová výroba nového ruského mobilu sa plánuje na druhú polovicu roka 2011. Podľa Jevtušenkova Rusko v tomto období začne tiež s výrobou ešte modernejšieho čipu (45 – 65 nanometrov).
Tento rok v septembri ukázal predstaviteľ „Rostechnologii“ Sergej Čemezov ruskému prezidentovi D. Medvedevovi prototyp telefóna 4. generácie (4G) ruskej výroby, ktorý sa začne vyrábať už na budúci rok. Nový telefón bude mať dve obrazovky aby hovoriaci videl aj svojho partnera.
Experti sa na to pozerajú s menším ako očakávaným optimizmom. „Opäť sa stretávame s profanáciou, želania vydávame za skutočnosť“, povedal analytik Mobile Research Group Eľdar Murtazin. „Rusko nemá ani technológie, ani ľudí schopných vytvoriť priemyselný dizajn mobilného telefónu, ktorý je na prvý pohľad taký jednoduchý.“
Tento expert si myslí, že ak by sa Rusko naozaj seriózne postavilo k téme vytvorenia konkurencieschopného výrobku, muselo by vložiť prostriedky do vzdelania ľudí, do elektronických škôl, muselo by priťahovať špecialistov z celého sveta.
Podľa vzgljad.ru, 29. december 2010