04.8.2012 10:55:06

MMF vymizne ako druh

Prezident expertnej a konzultačnej spoločnosti „Neokon“ Michail Chazin vysvetlil čo sa môže stať ak sa Rusko začne správať podľa rád MMF. V utorok totiž MMF opätovne začal súriť ruských predstaviteľov aby sa poponáhľali s reformami v štátnej sfére a tým znížili sociálnu záťaž na rozpočet.
- Ja im nerozumiem lebo u nás aj bez nich klesá životná úroveň obyvateľstva. A MMF žiada urobiť situáciu v sociálnej oblasti ešte viac kritickou. Nerozumiem, MMF chce v Rusku revolúciu?
MMF má jeden „univerzálny súbor“ odporúčaní pre všetky krajiny sveta a už roky ho rovnaký ponúka pod názvom „Washingtonský konsenzus“.

Vyzerá, že odporúčania MMF vám nedvíhajú náladu ...
- Iba idioti sa držia jeho rád. Múdre krajiny väčšinu z nich ignorujú. Napríklad Čína, ktorá si všetko pozorne vypočuje a potom neurobí z toho vôbec nič. Resp. koná v úplnom protiklade. A ekonomické výsledky má ... proste úžasné.
Samotný MMF vo všeobecnosti priznáva, že jeho rady majú zväčša ideologický charakter, vzťah k ekonomike nie je nijaký. Nehovoriac o tom, že odporúčania sa obsahovo nemenili už asi 20 rokov. Ekonomika sa za ten čas však zmenila podstatne.

Ktoré krajiny sa držali rád MMF a práve toto ich doviedlo ku kríze?
- Argentína, Rusko. Začiatkom roka 1990 sme získali odporúčania a v roku 1998 sme z nich mali hospodársky kolaps. Aj vtedy nám radili skrátiť výdavky, znížiť objem financií v obehu, uskutočniť tvrdú monetárnu politiku.
Argentína si poplakala ešte viac. Tej MMF poradil tvrdo priviazať národnú menu k doláru ... a vo výsledku prišla katastrofa.
Prirodzeným následkom odporúčaní MMF je presne tá politika, ktorá aj „vyrobila“ svetovú hospodársku krízu.

Dotkli ste sa témy kríza. Čo myslíte, neodhalila aj neschopnosť súčasného svetového systému založeného práve na MMF a Svetovej banke?
- MMF to predsa neprizná. Veď fungoval v limitoch daného modelu a ten mu stále prinášal vyšší benefit. Dnes sa systém rúca, ale keďže nikto nechce vziať zaň zodpovednosť, tak ho treba aspoň udržať „nažive“. Lenže práve to je čoraz drahšie.

Čo predpovedáte budúcnosti MMF a aj existujúcemu finančnému systému?
- MMF vymizne ako druh pretože je vytvorený v limitoch už vymierajúceho ekonomického modelu. Ide o model zakladajúci sa na zrýchlenom úverovaní dopytu.

Prečo teda štáty doteraz žiadajú o pôžičky MMF a správajú sa podľa jeho odporúčaní?
- Pretože inde sa financie zohnať nedajú. Logika MMF je nasledovná: ak štát nesplní odporúčania, pôžičku nezíska. Lenže takáto krajina dostane k odmietnutiu aj nízke ratingy čo jej zhorší pozíciu na získanie pôžičiek od iných investorov. Krajiny, ktoré dokázali „vyskočiť“ z tejto situácie si už pôžičky od MMF neberú. Napr. Čína, India.

A aká je súčasná závislosť Ruska od MMF?
- Keď začiatkom roka 2000 Rusko získavalo množstvo ropných dolárov zdalo sa, že sme už nezávislí. Ale po zhoršení ekonomickej situácie a po páde cien ropy a plynu aj nám začne byť ťažko. Nevylučujem, že sa opäť budeme musieť uchýliť k pôžičkám.
Už to však nebude MMF, ale celý rad zahraničných investorov, ktorí urobia našu politiku závislou od vonkajších faktorov.

Kedy teda nastane súmrak MMF?
- Systém sa už rúca, vydržať môže ešte tak 5 – 8 rokov.

Vzgljad, 16. jún 2010
„Rád MMF sa držia len idioti“