04.8.2012 10:55:06

Mladá iniciatíva podporená ministrom

Mnohí Rusi poznajú Tinu Kandelaki ako populárnu moderátorku, nevedia však, že mladá deva je aj spoločensky aktívna. Nedávno zverejnila svoj netradičný program, nazvaný „Nie kto je vinný, ale čo robiť?“.
Manifest Tiny je priradený k sedemročnej intelektuálnej šou pre mladých vzdelancov „Najmúdrejší“, ktorú bez prestávky moderuje na ruskom kanále „CTC“ od jeho premiéry 8. marca 2003.
Za toto obdobie sa Tina zoznámila s nesmiernym počtom talentovaných detí. Zároveň však pochopila, že mladé talenty sú prakticky bez šance efektívne sa v Rusku realizovať. Vďaka relácii „Najmúdrejší“ sa aspoň niekomu otvorila cesta k prijatiu na prestížnu vysokú školu, avšak pre milióny mladých to ostáva cestou zarúbanou. Bez perspektívy pre budúcnosť.
Tina preto navrhuje celospoločenskú selekciu talentov. Cez internet.
Ide o virtuálnu platformu, umožňujúcu predstavenie svojich úspechov, prípadne úspechov priateľov a známych. Verejnosť sa takto dozvedela o desaťročnom chlapcovi, ktorý hravo rieši zložité vysokoškolské matematické príklady, o lekárovi, vykonávajúcom úžasné operácie na predpotopnom socialistickom zariadení, či o dievčatku, ktoré od svojich piatich rokov skladá hudbu a majstrovsky hrá na husliach.
Internet v Rusku spojil vyše 40 miliónov ľudí. – Poďme teda s jeho pomocou tvoriť spoločné ústredie práce s talentami. Čiže riadiť samých seba, povedala Tina a dodala, že vďaka tomuto globálnemu servisu nájde ojedinelý športový rekordér svojho trénera, dieťa – matematický génius najlepších učiteľov v štáte ... – Takáto sieť bude zjednocovať tých, ktorí chcú meniť život k lepšiemu i tých, ktorí sú už unavení od neustálych slov o potrebe zmien, ale doteraz nemali šancu v tomto smere niečo aj urobiť.
Podľa evrazia, 3. marec 2010

x x x

Spoločenský projekt Tiny Kandelaki podporil aj minister pre vzdelanie a vedu Andrej Fursenko. Ruská vláda je vraj ochotná podporiť ho aj finančne. Tak, aby sa „zelené svetlo“ rozsvietilo všetkým mladým talentom.
- Projekt sa absolútne zhoduje s našim programom. Preto ho jednoznačne podporíme, povedal minister.
„Manifest“ Kandelaki vyvolal nesmierne širokú spoločenskú diskusiu. V priebehu 24 hodín bolo na túto tému zverejnených vyše 50 publikácií, pričom v blogu Tiny ho okomentovalo ďalších minimálne šesťsto osôb. Nehovoriac o stovkách správ doručených elektronickou poštou.
Vyhľadávaním talentov sa budú zaoberať skupiny dobrovoľníkov. Budú cestovať po Rusku a vyhľadávať najlepších. Podľa expertov sa takáto internetová platforma môže premeniť na národný personálny rezervoár. A vďaka nemu môže štát i podnikateľská sféra doslova za niekoľko rokov získať nevysychajúci zdroj perspektívnych kádrov pre všetky odvetvia.
Podľa Izvestia, 4. marec 2010 (krátené)