04.7.2020 10:46:46

Minister zdravotníctva Krajčí dohliadal na voľby v Rusku a neskritizoval ich. Teraz čelí kritike médií a liberálov

Liberáli útočia ako sršne na Ministra zdravotníctva SR. Tentoraz pre Rusko...
Liberáli útočia ako sršne na Ministra zdravotníctva SR. Tentoraz pre Rusko...
(foto: TASR-Pavel Neubauer)


Koncom tohto týždňa prišli slovenské médiá a opoziční mimoparlamentní politici z Progresívneho Slovenska a Spolu-OD s ďalším údajným škandálom, tento raz v hlavnej úlohe s ministrom zdravotníctva za OĽaNO – Marekom Krajčím. (HSP)Na ministra Mareka Krajčího za vzniesla kritika za to, že v roku 2017 ešte ako opozičný poslanec parlamentu sa zúčastnil pozorovateľskej misie v rámci regionálnych volieb v Ruskej federácii. Vo vyjadrení pre agentúru RIA Novosti pred tromi rokmi uviedol, že voľby prebehli v poriadku, „bez konfliktov a bez problémov“.

V nasledujúcom roku bol Marek Krajčí z OĽaNO v Rusku opäť, keď dohliadal na priebeh celoštátnych prezidentských volieb. Medzinárodná organizácia EPDE však zaradila slovenského politika na zoznam takých pozorovateľov, ktorí vraj svoju prácu nevykonávajú poctivo a len chodia chváliť vlády, v ktorých sa voľby konajú. Informovala vo štvrtok vo svojej reportáži televízia Markíza.

„Bol sledovať voľby v Rusku a vyjadroval sa pochvalne,“ uvádza v podnadpise článku o danej téme mainstreamová TV Markíza a dodáva, že medzinárodná organizácia označila Krajčího za takzvaného falošného volebného pozorovateľa. „Voľby bol sledovať v Rusku a vyjadroval sa pochvalne. Dnes za to líže kritiku.“


Klus: Krajčí má čo vysvetľovať

„Každopádne má čo vysvetľovať a pre nás je to motív, aby sme možno prediskutovali na ministerstve spôsob ako riešiť delegácie, ktoré chodia pozorovať voľby,“ reagoval na túto správu o Krajčího účasti na voľbách v Rusku štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus z liberálnej SaS.

Klusov stranícky kolega poslanec Peter Osuský z SaS uviedol, že Krajčího vtedy stretol na letisku a položil mu otázku, čo robí v Rusku. „Povedal mi, že tu prišiel pozorovať voľby. To ma prekvapilo. Spýtal som sa: A v akom drese? A on mi povedal, že na pozvanie Dumy,“ ozrejmil situáciu Osuský s tým, že on by na takéto pozvanie nereagoval.

 

Poliačik uviedol, že Krajčí klamal Národnej rade

„Andrej Danko musel cestu Mareka Krajčího vysvetľovať v zahraničí. Európska platforma pre demokratické voľby sa nášho parlamentu pýtala, čo Marek Krajčí v Rusku na voľbách robil. Andrej Danko sa od nej dištancoval. Zaujímavé je, že z faktu, že Marek Krajčí Národnej Rade klamal a tvrdil, že išiel pod gesciou Rady Európy, predseda parlamentu nevyvodil žiadne dôsledky,“ napísal v statuse na Facebooku bývalý poslanec NR SR najskôr za SaS a neskôr za Progresívne Slovensko Martin Poliačik.

 

Europoslanec Bilčík: Krajčí poslúžil Ruskej federácii

Poslanec Európskeho parlamentu za koalíciu PS/Spolu Vladimír Bilčík v piatok písal o tom, že Marek Krajčí vraj „poslúžil autoritárskemu režimu v Rusku“.

„Krajčí je dnes súčasťou demokratickej slovenskej vlády, ktorá sa hlási k proeurópskej orientácii. Preto by mal jasne vysvetliť, prečo išiel do autoritárskeho Ruska pozorovať voľby, koľkokrát tam v minulosti išiel a kto mu tieto cesty platil,“ myslí si Bilčík.

„V žiadnom prípade sa nedajú voľby poctivo zhodnotiť len na základe pozorovania 18 volebných miestností za dva dni, ako sa k tomu priznáva vo videu z roku 2017 Marek Krajčí,“ dodala expertka strany Spolu-OD na voľby Silvia Hudáčková, ktorá je tiež volebnou pozorovateľkou.

HSP