11.7.2020 14:34:32

Minister obrany Jaroslav Naď: Pre Slovensko je prítomnosť amerických vojakov v Európe kriticky dôležitá. „#We are NATO“

Minister obrany Slovenskej republiky
Minister obrany Slovenskej republiky
(foto: SITA-Branislav Bibel)


Nový ministrer obrany Jaroslav Naď vyhlásil, že pre Slovensko je kriticky dôležité, aby americkí vojaci boli prítomni v Európe. (HSP)Naď sa najnovšie pochválil svojou návštevou v susednom Poľsku, kde sa stretol s ministrom zahraničných vecí Poľska Jacekom Czaputowiczom a predsedom Výboru pre národnú obranu Parlamentu Poľskej republiky Michalom Jachom.

Navzájom si potvrdili svoju oddanosť k USA. Podľa Naďa je pre Poľsko ako aj pre Slovensko životne dôležitá prítomnosť amerických vojsk v Európe:

„Potvrdili sme si, že jedným z hlavných záujmov oboch našich krajín je udržať bezpečnosť našich občanov na čo najvyššej úrovni. NATO a obzvlášť prítomnosť amerických vojakov v Európe sú pre ňu kriticky dôležité,“ ozrejmil Naď na sociálnej sieti Facebook 

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď zakončil vetu hashtagom: „#WeAreNATO“, teda v preklade My sme NATO.“

Okrem pozitívneho vzťahu k  Spojeným štátom Americkým je na druhej strane Naď známy svojou silnou rusofóbiou.

Naď prednedávnom prezradil, čo by chcel, aby bolo napísané v novej slovenskej bezpečnostnej stratégii. Aj keď tvrdí, že o konečnom obsahu rozhodnú odborníci, nazdáva sa, že by tam malo byť označené Rusko ako naša bezpečnostná výzva, ak nie rovno hrozba. Prozápadný minister si tiež zakonšpiroval o tom, že vraj Rusko podrýva naše členstvo v Európskej únii a NATO. Viac tu

Minister obrany Naď sa tiež preslávil napríklad nepodloženým tvrdením, že Rusi posielajú na Slovensko krásne špiónky, ktoré tu vykonávajú nekalú činnosť:

„V poslednom roku boli do týchto pozícií vyslané aj krásne ženy, ktoré robia veci, ktoré naozaj majú máločo spoločné so starostlivosťou o hroby. Na Slovensku spadajú pod úrad pridelenca obrany, väčšinou majú diplomatický status. Snažia sa nadviazať spoločenské, politické kontakty. Chytajú v spoločnosti ľudí, s ktorými potom intenzívne komunikujú a realizujú stykovú činnosť.“ povedal Naď v rozhovore pre české noviny Respekt. Viac sa dočítate tu.

Samuel Gdovin (HSP)