04.8.2012 10:55:06

Minister kultúry má starosti kvôli pamätníku Robotník a kolchozníčka

MOSKVA, 11. apríla 2007 – RIA Novosti. Minister kultúry Alexander Sokolov je znepokojený kvôli reštaurácii a tým, kde sa nachádza pamätník známej ruskej sochárky Viery Muchinovovej.

Počas vystúpenia v parlamente v rámci hodiny otázok vláde odpovedal na otázky poslancov týkajúce sa pamätníka. Povedal, že „má starosti“.

Podľa ministra experti vyjadrili nevyhnutnosť reštaurácie pamätníka, pretože nie je bezpečné nachádzať sa vedľa neho. Preto znepokojenie vyvoláva aj miesto kde sa nachádza. Minister pripomenul, že pamätník je majetkom Mesta Moskva a treba sa opýtať vo výbore hlavného mesta pre kultúru. „Budeme kontrolovať priebeh reštaurácie pamätníka,“ poznamenal šéf rezortu.

 Socha Viery Muchinovovej „Robotník a kolchozníčka“ bola vytvorená k Svetovej výstave v Paríži v roku 1937. Bola na streche 35 metrového pavilónu ZSSR. Po skončení výstavy sochu umiestnili na desaťmetrový piedestál pred bránami VDNCH (Celozväzová výstava úspechov národného hospodárstva). Socha sa používa v klipe ruských filmových ateliérov Mosfiľm.

V októbri 2003 sa začali práce na reštaurácii súsošia. Rozobrali ju najprv na 17 a potom na 40 častí. Pri príležitosti sedemdesiateho výročia celosvetovej výstavy by mala socha opäť stáť na svojom mieste.