06.2.2016 23:48:44

Michalkov nazval iránsky film o Mohamedovi poéziou

 

Ruský režisér Nikita Michalkov po premiére iránskeho filmu „Mohamed. Vyslanec najvyššieho“ (voľný preklad) sa zdôveril, ako sám pre seba pochopil islam.

 

„Môj vzťah k islamu bol rozhodnutý za jeden deň. Pobýval som v neveľkej dedinke pod Nižným Novgorodom, je to tatarská dedina. Bol tam ľudový sviatok, pozvali ma a ja som videl: dostihy, zápasy, šašlik, šaurma... A všetko okolo absolútne ruské – rieka Volga, brezy, polia“, povedal Michalkov pred moskovskou premiérou.

Ďalej ho vraj pozvali na prehliadku miestnej mešity. „Šli sme. Mešita, veľmi krásny minaret. Vyšli sme hore a ja vidím: polia, brezy, rieku. Všetko absolútne ruské“, povedal.

Režisér sa u miestnych začal zaujímať ako dlho tu žijú, odkedy stojí mešita... Odpoveď znela, že žijú tu vyše 800 rokov a mešita sedem rokov. „Pochopil som, že pre týchto ľudí je toto „ruské“ rovnako drahé, ako pre mňa. Že v tom niet žiadny rozdiel pretože keď bude treba budú aj vyznávači islamu toto „ruské“ brániť s automatom, ako aj ja“, vyhlásil Michalkov.

Na adresu samotného filmu on vyjadril nádej, že obrazy o detstve proroka dajú príležitosť „veľkému množstvu ľudí, žijúcich v Rusku, ktorí islam málo poznajú, aby ho precítili“. Na stretnutí s novinármi toto dielo nazval blockbusterom a poéziou. Vyjadril nádej, že takýto film bude nakrútený aj o pravoslávii. Sám sa však na to nechystá, vraj je to príliš veľká zodpovednosť. „Poviem to čestne, veľmi snívam aby takéto dielo nakrútili o Kristovi“.  

Podľa ria.ru, 6. 2. 2016