18.7.2014 09:41:13

Michail Chazin: Ukrajina – obeť vojny USA a Číny o trhy Európskej únie

 

Takto nečakane sa vyjadril známy ekonóm a prezident konzultačnej spoločnosti Neokon.

 

Uznávam, vaše vyhlásenie je absolútne nečakané. Zásadne sa totiž líši od všetkých verzií kyjevského prevratu.

- Ako ekonóm vychádzam z objektívnych faktov a faktorov. Hlavný mechanizmus svetovej hospodárskej krízy, začatej na jeseň 2008, bol pokles osobnej spotreby. No a kľúčovým elementom prežitia najväčších hospodárstiev sveta je hľadanie nových spotrebných trhov. Na toto je optimálny trh Európskej únie.

Operácia na jeho obsadenie sa už začala 8. februára 2013. USA a EÚ vtedy prijali rozhodnutie vytvoriť Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo. Samozrejme, že z iniciatívy Yankyov. A tak sa ku koncu roka 2014 objaví vo svete najväčšia slobodná obchodná zóna. Tá zachráni európske ekonomiky, vytvorí 13 miliónov pracovných miest. Obchodný obrat medzi Starým a Novým svetom vyrastie o 300 miliárd USD...

No a v skutočnosti?

- Podľa mňa realizácia tohto projektu premení západnú Európu približne na to, čím sa stali pre EÚ Bulharsko, Pobaltské štáty a ďalšie krajiny východnej Európy. Čaká ju plná deindustrializácia! Veď cena výroby je v EÚ vyššia ako v USA. Vďaka daniam a obrovskej sociálnej záťaži. Výsledkom bude, že trh EÚ sa stane čisto americkým.

Samotní iniciátori tohto ambiciózneho projektu neskrývali, že jeden z hlavných cieľov vytvorenia zóny je ochrana Západu od lacných tovarov Číny a ďalších ázijských krajín. Prvé kolo rozhovorov partneri – transatlantisti uskutočnili v USA v júli 2013.

Zdalo by sa, a čo to má spoločné so Snowdenom?

- No, v júni, ako by čert nechcel, zrazu vyskočil okuliarnatý Snowden so strašidelnými zvesťami o tom, že zákerné špeciálne služby USA odpočúvajú, ako spolkoví... chodia do toaletov, a pani Merkelová telefonuje svojím kamarátkam.

A kto ho teda „vystrčil“?

- Skúste hádať, máte tri pokusy.

Určite nie Rusko, hoci sa skrýva v Moskve. Snowden sa učil čínštinu. Z havajského raja utiekol v júni do Honkongu – osobité územie ČĽR. Tam aj vyslovil prvé senzačné odhalenia. Ponáhľal sa vraziť klin medzi Ameriku a Európsku úniu?! Behá mi tu veľa verzií, kto je v pozadí tohto celoplanetového solitéra – odhaliteľa. Čiže, Číňania? A potom ho odplavili k nám, aby sa vyhli podozreniam.

- Honkong je panstvo Rothschildov – elity bývalej Britskej ríše. Preto Snowdena nevydali USA, hoci majú s Honkongom dohodu o vydávaní zločincov. Odhalenia Snowdena silno zabrzdili proces vytvorenia euroatlantickej zóny voľného obchodu, no nezastavili. Druhé kolo Washington a Brusel plánovali uskutočniť v októbri. No Čína opäť mesiac do rozhovorov dala asymetrickú odpoveď Západu. Už oficiálne. Čínsky líder Si Tin-Pching zverejnil ideu novej Veľkej hodvábnej cesty.

Čo je to za idea?

V dávnych časoch sa po Hodvábnej ceste presúvali karavány z Číny do západnej Európy s hodvábom, čajom a s ďalšími exotickými tovarmi. V 21. storočí sa ju Si Tin-Pching rozhodol obnoviť. Veď už čoskoro (možno do konca roku 2015) sa začne vážny pád životnej úrovne obyvateľov Európskej únie. Európania budú nútení aspoň čiastočne prejsť z drahých nemeckých tovarov na lacné čínske.

Líder ČĽR už prešiel od slov k činom. V septembri (2013) uskutočnil „historické turné“ po strednej Ázii. Stretol sa s lídrami Kazachstana, Turkmenistana, Uzbekistana, Tadžikistana a Kirgizska. Do Pekingu sa vrátil s kontraktami na vyše 60 miliárd USD. Vrátane na výstavbu železníc a autostrád. Práce na výstavbe Veľkej hodvábnej ceste sa spustili. Stredná Ázia sa stala spojencom. Ani Rusko sa nedá považovať za prekážku. Jedinou prekážkou na veľkej obchodnej ceste medzi Čínou a EÚ zostávala Ukrajina.

Nakoniec sme teda prišli k Ukrajine!

- Veď hra o svetové trhy prebieha globálne. Chytrý Janukovič sa do nej tiež rozhodol zapojiť. Kto-vie prečo ho mnohí doposiaľ nazývajú proruským prezidentom? Veď voči Moskve bol len o čosi viac lojálny ako Juščenko. No pozeral na Západ. Mal aj osobný motív podpísať vo Viľniuse koncom novembra asociačnú dohodu s EÚ – navýšenie kapitálu pre svoju rodinu. Nazdával sa, že po podpise obdrží od Západu  indulgenciu, ochranu svojho kapitálu. No postavili pred neho reálnu situáciu a tak bol nútený odstúpiť.

Už sa ani nepýtam, kto...

- Janukovičovi sa tlak Moskvy strašne nepáčil. Oznámením krajine, a potom aj EÚ vo Viľniuse na poslednú chvíľu, že ZATIAĽ nepodpíše asociačnú dohodu s EÚ, v podstate sám zorganizoval prvý študentský euromajdan. Chcel demonštrovať, akože, však sa len pozrite, ukrajinský ľud si žiada eurointegráciu.

Takto to vnímate?! I keď som ochotný uveriť. V internete sú zábery z programu ukrajinskej televízie „Inter“, ako Janukovič koncom novembra tlieska pred kamerou účastníkom majdanu za ich občiansku pozíciu.

- Iba mimochodom, vo Viľniuse vyhlásil, že dokument aj tak o tri mesiace podpíše, najskôr si potreboval zobrať peniaze od Rusov. A sám po Viľniuse cestoval do Pekingu. Nielen tak, ale predávať Ukrajinu. No táto finta sa už nepáčila Washigtonu. Neviem, buď podľa požiadavky veľvyslanca alebo štátneho departmentu, no 30. októbra, vysokí funkcionári, zrejme šéf jeho administrácie Levočkin, mimoriadne ostro a „pred kamerami“ rozohnali študentský majdan.

Hoci protesty už upadali. Pod Janukovičom sa zrazu zakolísala prezidentská stolička. No on sa napriek tomu vydal do Číny. Zvláštne! Veď tam nič nezískal...

- Podľa čínskych zdrojov Janukovič veľmi silno podporoval myšlienku Veľkej hodvábnej cesty a rozhodol sa aj osobne zúčastniť na jej realizácii. Len sa mu to nepodarilo.

A ako sa na tom mohol osobne zúčastniť?

Tým, že Pekingu odovzdal Krym ako strategický dopravný uzol, čínsku prekládku do EÚ. Dohody boli nasledovné (podľa údajov čínskej tlače): ČĽR postaví hlboko ponorný prístav Krym v rajóne Evpatorii s obratom 140 miliónov ton ročne. Na plavbu ťažkých plavidiel sa stavia 9-kilometrový kanál. Plus letisko, lodenice, závody – fabrika na spracovanie ropy a skvapalneného plynu, terminály, IT-spoločnosti, pláže, výcvikové centrá atď. Prenajímajú si 160 tisíc hektárov, aby pestovali pšenicu a kukuricu pre Čínu. S výstavbou plánovali začať už v roku 2014! Ide o rovnakého realizátora (Van Tin), ktorý bude realizovať nikaragujský prieplav.

Čiže k prezidentským voľbám 2015 Janukovič reálne čakal 10 – 15 mld. USD čínskych investícií. Vážny tromf na víťazstvo. A 2 – 2,5 milióna Číňanov by zjednodušenou procedúrou získali povolenie pricestovať na Krym na výstavbu a prevádzku prístavu a jeho infraštruktúry. V podstate ide o okupáciu Krymu Číňanmi.

Ibaže vychytralý prezident nerátal s reakciou Washingtonu. Zbesnení Yankeovia, ktorí mali s Krymom a Sevastopoľom svoj plán (nehovoriac o trhoch EÚ) sa rozhodli odstrániť zahrávajúceho sa Janukoviča. Na majdan prišli bojovníci „Pravého sektoru“ a ďalší bitkári, ktorých pripravili západní inštruktori podľa amerických metodík. Victoria Nulandová im osobne rozdávali maškrty. No a tak Janukovič musel utiecť.

Čo je s projektom „čínský Krym“?

- Krym je teraz náš! Aké budú dohody medzi Moskvou a Pekingom zatiaľ neviem. No Čína hľadá aj alternatívne cesty – napríklad, na dlhodobý prenájom si berie grécky prístav Pireus.

A transatlantická zóna voľného obchodu USA a EÚ?

- Zatiaľ je to nejasné. No ja už pochybujem - do konca roka 2014 zostalo už príliš málo času. Navyše vedenie EÚ už tiež pochopilo, že hospodárskym cieľom USA je jej likvidácia ako konkurenta.   

Čína, ako vždy, koná „za závesom“. Možno jeho účasť zbadáme o trošku neskôr – no určite až potom, ako sa situácia na Ukrajine znormalizuje.

 

Podľa ruskej tlače