28.6.2020 09:23:00

Merkelová vyzvala Európu, aby sa zamyslela nad svetom bez vedúcej úlohy USA

Na snímke nemecká kancelárka
Na snímke nemecká kancelárka
(foto: EPA-EFE/CHRISTIAN MARQUARDT/POOL)


Európske krajiny sa majú vážne zamyslieť nad novou realitou, v ktorej USA možno už nebudú usilovať o vedúcu úlohu vo svete. Vyhlásila to nemecká kancelárka Angela Merkelová v interview pre viaceré európske médiá vrátane The Guardian. (HSP)

 Vyrastali sme s istým pochopením toho, že Spojené štáty chcú byť svetovou veľmocou. Ak sa chcú teraz USA tejto roly dobrovoľne vzdať, musíme sa nad tým vážne zamyslieť,“ povedala Merkelová.

Vyhlásila, že americké vojská v SRN pomáhajú brániť nielen európske krajiny, ale aj záujmy Washingtonu, a sľúbila, že bude aj naďalej zvyšovať vojenský potenciál Nemecka.

Kancelárka dodala, žepádne dôvody“ na to, aby sa zachovávala oddanosť NATO a spoločnému jadrovému dáždniku.

Európa ale musí samozrejme niesť väčšiu bremeno (výdavkov red.), ako v čase studenej vojny, podotkla Merkelová.

Nemecká kancelárka vystupovala aj skôr s kritikou USA. Vlani v septembri vyhlásila, že Európa sa musí sama postarať o vlastnú bezpečnosť, pretože ju USA nebudú brániť automaticky“, ako to bolo v čase studenej vojny.

 

Zníženie počtu amerických vojakov

Prezident USA Donald Trump sľúbil znížiť počet amerických vojakov v Nemecku z 34,5 na 25 tisíc ľudí, pretože Berlín premeškal termín zaplatenia príspevku NATO. Trump si tiež položil otázku, prečo majú Spojené štáty míňať peniaze na ochranu Nemecka pred Ruskom, zatiaľ čo Berlín kupuje ruský plyn.

Poľsko vyhlásilo, že je ochotné financovať pobyt amerických vojsk na svojom území, a navrhlo USA rozmiestniť na stálom základe americkú tankovú divíziu a prebrať všetky náklady – asi 1,5 2 miliardy USD. Pričom tento návrh predložilo mimo rámca NATO, na dvojstrannom základe.

Ministerka obrany Nemecka Annegret KrampováKarrenbauerová podotkla, že v prípade možného premiestnenia amerických vojsk z Nemecka do Poľska je dôležité si pamätať na Základný akt RuskoNATO z roku 1997. Zdôraznila, že je dôležité, aby zostávali členské krajiny aliancie fyzicky jednotné a dodržiavali podpísané dohody.

 

HSP/Sputnik