04.8.2012 10:55:06

Medvedev si priznal, že Američania ho oklamali

V nedávnom rozhovore, ktorý poskytol novinám Financial Times Medvedev vyhlásil, že v súvislosti s podpísaním rezolúcie OSN č. 1973 ho Američania v podstate oklamali keď tento dokument realizovali v „rozšírenom variante“.

„Ak by mi moji partneri povedali, zdržte sa (hlasovania) a my potom budeme bombardovať rôzne objekty, v tom prípade by som svojim kolegom v OSN vydal iné inštrukcie“, - povedal a poznamenal, že čo sa týka Sýrie „... nie som pripravený podporiť ju, veď je to rezolúcia a-la 1973 o Líbyi, pretože podľa môjho hlbokého presvedčenia z nie zlej rezolúcie urobili zdrap papiera a zakrývajú ňou nezmyselnú vojenskú operáciu“.
Medvedev je presvedčený, že „rezolúcie sa musia interpretovať doslovne a nie rozšírene. Ak je tam napísané, že ide o zakrytie vzdušného priestoru, tak ide o zakrytie vzdušného priestoru. A tam predsa okrem lietadiel NATO nikto nelieta. Len oni lietajú a len oni bombardujú“.
Čo sa týka situácie v Sýrii, tak tam je to „...pred veľmi ťažkým rozhodnutím. Ľudsky mi je prezidenta Asada ľúto, má veľmi ťažkú situáciu. Poznáme sa ... Zdá sa, že si želá politické zmeny v krajine, že chce reformy. Zároveň sa s nimi trošku omeškal, preto obete, ktorých sa bolo možné vyvarovať, samozrejme zostanú v značnej miere na svedomí tých, čo sú pri moci. Zároveň chápem, že keď opozícia použije silu a strieľa na policajtov, akýkoľvek štát prijme obranné opatrenia“.
V tejto časti rozhovoru Medvedev poznamenal, že „...vracajúc sa ešte raz k Sýrii, nechceme aby sa podobne realizovala sýrijská rezolúcia. Preto nebude prijatá v takomto tvare. Rusko využije svoje právo stáleho člena bezpečnostnej rady. No iné výzvy, vyhlásenia, vrátane po línii rady bezpečnosti, sú na adresu Sýrie možné“.
Tentokrát sa chce ruský prezident veľmi pozorne postaviť k možnej rezolúcii OSN. „Žiaľ, v poslednom čase nie my, ale moji partneri sa naučili veľmi svojvoľne vykladať rezolúcie bezpečnostnej rady, - vyhlásil. – Spomínam ako to bolo pri G. Bushovi: neboli žiadne rezolúcie, nikto o ne ani nežiadal, no známa vojenská operácia v Iraku sa aj tak uskutočnila. Lenže svet sa zmenil, všetci chápu, že niekam sa tlačiť bez sankcií bezpečnostnej rady je nesprávne. Objavujú sa zodpovedajúce rezolúcie, lenže tie sa interpretujú s rozšíreným obsahom, a to je nesprávne. Preto vám teraz otvorene hovorím, nie som presvedčený, že potrebujeme akúkoľvek rezolúciu, pretože napísané v nej bude jedno a realizovanie bude úplne iné. V rezolúcii bude napísané: odsudzujeme násilie v Sýrii a na tomto základe vyletia lietadlá. Potom nám povedia – ale veď je tam napísané, že odsudzujeme a tak sme to teda odsúdili aj vyslaním tam niekoľkých bombardérov. Takéto niečo nechcem. V žiadnom prípade si to nezoberiem na svedomie“.
Evrazia.org, 29. jún 2011 (výňatok)