04.8.2012 10:55:06

Medvedev: niekto z politikov Líbye by mal odstúpiť kvôli záchrane krajiny

Líbya stojí pred hrozbou vymiznutia ako životaschopný štát. Kvôli budúcnosti krajiny by sa niektorý z líbyjských politikov mal rozhodnúť a odstúpiť, povedal ruský prezident D. Medvedev v rozhovore pre čínsku televíziu CCTV v predvečer svojej návštevy ČĽR.
„Všetci tamojší politici by mali prijať zodpovedné rozhodnutia v mene líbyjského ľudu. Niekto naozaj musí prijať to osudové rozhodnutie a odstúpiť, dať šancu svojej krajine. Myslím, že by to bolo prospešné po všetkých stránkach“, - povedal Medvedev.
„Treba chápať, že v hre je životaschopnosť samotného líbyjského štátu. Čo nám zostane, myslím tým medzinárodnému spoločenstvu, samotný líbyjský národ alebo niekoľko štátov, ktoré budú riadiť bábkové vlády, resp môže sa stať, že nikto ich nebude riadiť, len radikálni extrémisti. Takúto hrozbu máme pred sebou“, - zdôraznil prezident.
Podľa jeho slov súčasnú situáciu v krajine nekontroluje nikto – ani Kaddáfi, ani povstalci a ani NATO, ktoré sa podujalo prevziať na seba zodpovednosť za vojenskú operáciu na podporu embarga na dodávky zbraní, na zabezpečenie bezletovej zóny a na ochranu civilného obyvateľstva.
„Situáciu nekontroluje Kaddáfi pretože krajinu zachvátila občianska vojna a on urobil masu krokov, ktoré môžu byť vnímané aj ako zločiny“, - povedal Medvedev.
„Situáciu nekontroluje ani NATO, pretože z pochopiteľných dôvodov na to nemá mandát. A operácia blokovania vzdušného priestoru, zatvorenia neba, získala svojské kontúry, v podstate sa premenila na použitie sily. No výsledok aj tak nebol dosiahnutý a ako to vidím ja, v tomto zmysle má každý značne odlišné záujmy. Európania hovoria jedno, Američania hovoria druhé...“
„Situáciu nekontrolujú ani povstalci pretože na to nemajú ani silu, ani prostriedky a ani možnosti. Situácia je už mimo kontroly a to je smutné“, - povedal prezident.
Prezident zdôraznil, že pri navedení poriadku v Líbyi treba konať prísne v duchu medzinárodného mandátu. V rozhovore pre čínsku televíziu poznamenal, že Rusko a Čína majú v tejto otázke „absolútne symetrické, rovnaké pozície“.
„Spočiatku sme odsúdili to, čo sa tam dialo a zahlasovali sme za jednu z rezolúcií – č. 1970, a potom sme sa zdržali pri hlasovaní o rezolúcii spojenej s možnosťou zatvorenia vzdušného priestoru a použitia sily..., pripomenul prezident.
Obe krajiny, vlastniace právo veta v BR OSN, sú rozhodnuté i naďalej koordinovať svoje úsilie „aj vo formáte dvojstrannej spolupráce, a aj vo formáte BRIKS (Brazília, Rusko, India, Čína a JAR)“, - povedal Medvedev.
Pravda.ru, 12. apríl 2011