03.2.2016 11:15:11

MÉDIA: Protiruské sankcie USA - dokonalé zavádzanie Európy

Európania zazreli pokrytectvo Spojených štátov v celej kráse a teraz je načase napravovať vlastné chyby, najmä vo vzťahoch s Ruskom, píše rakúsky denník.

Spojené štáty vyvíjali nátlak na krajiny EÚ keď sa jednalo o predĺženie platnosti protiruských sankcií, avšak, ako sa  situácia Európanov zhoršuje začínajú si títo uvedomovať, že utrpeli prehru, píše Kurier.

Spojené štáty, ktoré najzúrivejšie naliehali na zostrovaní opatrení proti Moskve chápali, že účinky sankcií ich zasiahnu najmenej. Na rozdiel od občanov Európy poctivo rešpektujúcich zákony, americkí obchodníci úspešne nachádzajú zadné dvierka a pokračujú v podnikaní s Ruskom, zatiaľ čo si európski podnikatelia počítajú iba straty, uvádza denník.

Skutočnosť, že USA sa darí vyviaznuť so zdravou kožou, posilňuje protiamerické nálady v Európe, nútiac ľudí uvedomovať si skutočnosť, že pravou príčinou krízy na Ukrajine sa stali provokácie NATO keď sa aliancia odhodlala priblížiť až k hraniciam Ruska, zdôrazňuje autor článku.

V súčasnej situácii, kedy je Európa prinútená samostatne vyrovnávať sa s utečeneckou krízou, sa jej naskytla príležitosť vyhodnotiť rozsah pokrytectva Spojených štátov. Tok migrantov, ktorý zaplavuje EÚ po sérii neúspešných intervencií Washingtonu do diania v štátoch Stredného východu, môže natrvalo destabilizovať Európu, zatiaľ čo Biely dom predstiera, že s problémom nemá nič do činenia, píše denník.  Európa si uvedomuje a musí prijať, že v súčasnej situácii spolupráca s Moskvou je reálnou možnosťou vyrovnať sa s krízou, pretože Rusko zohráva kľúčovú úlohu pri riešení sýrskeho konfliktu. To znamená, že je potrebné obnoviť partnerské vzťahy s Kremľom a skoncovať s protiruskými sankciami, navrátiť Moskve jej niekdajšiu úlohu v európskej politike a ekonomike, uzatvára článok autor.

Originál: http://ria.ru/world/20160201/1368288398.html#ixzz3yw7u5c8s

RIA Novosti