04.8.2012 10:55:06

Mazepa môže prísť v Kyjeve o pamätník

Pamätník hejtmanovi Ivanovi Mazepovi, ktorý počas „severnej vojny“ zradil cára Petra I. a prešiel na stranu švédskeho kráľa Karola XII. s najväčšou pravdepodobnosťou v Kyjeve predsa len nebude.
Podľa predchádzajúcich plánov ho mali postaviť na kyjevskom námestí Slávy neďaleko od Kyjevsko-pečorskej lavry za cenu 9,5 milióna hrivien (cca 1,8 mil. dolárov).
- Nie sú ani peniaze a už ani želanie postaviť tento pamätník. Aj vzťah k tejto osobnosti je nejednoznačný, povedal autor projektu Anatolij Kušč.
Rovnako aj okolie kyjevského primátora potvrdilo túto informáciu. – Rozpočet s týmto projektom neráta. A v podmienkach krízy sa zdroje asi ťažko nájdu, povedal šéf ochrany kultúrnych pamiatok Ruslan Kucharenko.
Ako pripomína RIA Novosti, myšlienku postavenia pamätníka Mazepovi veľmi tlačil bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko. A toto vyvolávalo protesty tak na Ukrajine, ako aj za jej hranicami.
Podľa Izvestia.ru, 12. máj 2010

Čo vy na to?
Pokiaľ na Ukrajine a v zahraničí ľudia kvôli pamätníku pre Mazepu protestovali, u nás na Slovensku sa iba čudovali. Čo to len, preboha, tí Ukrajinci robia?
Ak naozaj nevedia kto bol ich Mazepa, nech sa opýtajú nás, Slovákov! My im totiž môžeme o tomto ich rádoby hrdinovi niečo prezradiť aj v priamom svedectve. V roku 2008 u nás totiž vyšla kniha Daniela Krmana – Itinerárium Cestovný denník a v nej sa dá nájsť všetko.
Daniel Krman ml. (1663 – 1740) sa určite len náhodou a prinútením okolnosťami stáva očitým svedkom severnej vojny a jej kľúčovej Poltavskej bitky. Z rozhodnutia ružomberskej synody mal totiž cestovať za švédskym kráľom a predložiť mu žiadosti evanjelických uhorských stavov. No a našiel ho až pri ... A aj tam si zapisoval všetko. Od prírodných krás cez obyčaje, hospodárske a politické pomery, charakter osôb ...
Osobne si myslím, že existencia tohto diela sa naozaj bývalému ukrajinskému prezidentovi V. Juščenkovi príliš nehodila.
Vladimír Mikunda