27.9.2018 08:22:40

Mayová využívala tribúnu OSN k útoku na Rusko

Portál Vzgljad sa venoval vystúpeniu britskej premiérky Mayovej na zasadaní Valného zhromaždenia OSN. Britská premiérka Mayová na zasadaní Valného zhromaždenia OSN vyhlásila, že Rusko porušuje medzinárodné právo. Ako obyčajne, Mayová necítila potrebu podložiť svoje tvrdenia dôkazmi, takže jej tvrdenia možno vnímať ako rovnaké fabulácie a fantázie, aké Mayová vyslovila v kauze Skripaľovcov.

Mayová kritizovala Rusko za prechod od “prirodzeného vlastenectva” k “agresívnemu nacionalizmu s použitím strachu a neistoty”. Podľa nej sa takýto nacionalizmus používa na podporu ruskej “identity politiky v krajine” a vedie sa v duchu “agresívnej konfrontácie so zahraničím”, porušovaním medzinárodných pravidiel, podkopávania inštitúcií a pod. Mayovej slová však možno použiť aj v prípade USA. Americká zahraničná politika sa nesie v znamení agresívnej konfrontácie so zahraničím a porušovanie medzinárodného práva – Irak, Juhoslávia, Sýria či Líbya v posledných rokoch je toho jasným príkladom.

Rusko podľa Mayovej obsadilo suverénne územia iných krajín a používa chemické zbrane v uliciach Británie. Mayová vyzvala “silné a zodpovedné krajiny” aby rozšírili svoju spoluprácu, čo by malo zabrániť pokusom rozdeliť svet na “sféry vplyvu". Podľa nej musia “silné a zodpovedné štáty” obhajovať ideály demokracie. Mayovej treba pripomenúť, že silné a zodpovedné štáty sú dnes len dva – Rusko a Čína. USA. Veľkú Britániu, či Francúzsko kvôli porušovaniu medzinárodného práva treba zaradiť medzi silné, no nezodpovedné štáty.

Ruský minister zahraničných vecí priamo obvinil Mayovú z arogancie. Zdôraznil, že Briti nie sú schopní predložiť relevantné dôkazy vo veci Skripaľovcov. Briti celú vymyslenú aféru používajú len ako formu nátlaku na Rusko, tá sa však míňa účinkom.

Mayová má problémy s brexitom a v povojnovej histórii Británie predstavuje najslabšieho a najmenej kompetentného britského premiéra.

Mayová sa snaží presadiť svoj “plán z Chequers”, napriek kritike zo strany lídrov krajín EÚ. Vo štvrtok na neformálnom summite EÚ v Salzburgu členovia EÚ odmietli britské predstavy a pravidlá, ktoré sú kľúčovými bodmi Mayovej plánu. Britská premiérka EÚ obviňuje z nepružnosti.

HSP, 26. 9. 2018, vzgljad.ru