19.8.2014 17:02:54

"Matky vojakov Ukrajiny" obviňujú Kyjev, že zamlčuje počty padlých

Na základe tajného rozhodnutia bývalého tajomníka rady obrany Ukrajiny Andreja Parubija, straty na východe štátu medzi milicionármi, pohraničníkmi, vojakmi rady bezpečnosti, národnej gardy a miestne príslušnými prápormi sa utajujú, vyhlásila spolupredsedníčka organizácie "Matky vojakov Ukrajiny" Oxana Stecenko.

"Úrady v Kyjeve skrývajú skutočné počty strát v Luganskej a Doneckej oblasti. Nám hovoria, že každý deň padne tri až päť vojakov, no to nie je pravda", - presvedčená je ochrankyňa práv.

"V počtoch o stratách... vedú len vojakov. Počty zabitých milicionárov, pohraničníkov, vojakov rady bezpečnosti, vojakov národnej gardy a dobrovoľníkov sa utajujú. A to nehovorím o chlapcoch, ktorí išli bojovať rovno z Majdanu ako prví", - vysvetlila Stecenko.

"K nám sa obracajú tisícky matiek zo všetkých oblastí s prosbou nájsť ich synov, bratov a mužov. Mnohí stratili s nimi spojenie eľte v júni, júli. No vojaci na všetky otázky odpovedajú, že všetko je s nimi v poriadku, že ide vojna a že nemôžu odhaliť, kde sa nachádzajú až do skončenia protiteroristickej operácie", - povedala.

"Dnes sme v aktívnom spojení s matkami, ktoré zostali v oslobodených rajónoch juhovýchodu. Tie hovoria, že len v samotnom Slavjansku sa straty našich chlapcov rátali na stovky", - povedala. A že "telámi našich vojakov a dobrovoľníkov boli vystlanté celé ulice". 

Keď domobranci ustúpili, "všetkých nahrnuli do jám a jednoducho zahrabali buldozérom, a povedala novinárom, že toto "hromadné pochovanie". A že v teple sa už mnohí rozkladali. No kedy ich budú identifikovať nevie nikto".

"Za posledný mesiac narástol počet telefonátov od príbuzných vojakov vyše desaťnásobne. Zdá sa, že to vyjadruje aj proporčný pomer strát. Podľa našich údajov, v posledných týždňoch denne padne 40 - 60 vojakov", - dodala Stecenko.

"Na stanici Kupjansk-uzlovaja teraz na slepej koľaji stojas štyri chladiarenske vagóny s telami našich vojakov, ktorí oslobodzovali Luganskú oblasť. Nikoho k nim nepúšťajú, hovoria, že je to "tajný vojenský náklad", - uvádza Stecenko a ´dalej hovorí: "No v skutočnosti sú tam naši padlí synovia, o ktorých Porošenko nechce hovoriť. Dňa 17. júla bolo do Doneckej oblasti poslaných 6 chladiarenských vagónov na vyvezenie tiel padlých. No kde sa nachádzajú, zatiaľ nevieme".

"Aby sme zastavili túto svojvôľu, na 1. septembra uskutočníme vo všetkých mestách "Pochod matiek vojakov". Nech sa úrady pozrú do očí tých, ktorým neochránili synov a komu odmietajú vyplácať kompenzácie", - zdôraznila ochranyňa práv.

 

 

Podľa vz.ru, 19. august 2014