03.12.2022 18:30:55

Martin Mikloš: Ruská vlajka sa na futbalovom šampionáte predsa len objavila. Kamerunský hráč ju mal na kopačkách

Kamerunčan Gaël Nesterovič Bella Ondoua v drese Hannover 96
Kamerunčan Gaël Nesterovič Bella Ondoua v drese Hannover 96
(foto: Facebook)


Kamerunský reprezentant Gaël Ondoua mal na svojich kopačkách počas zápasu so Srbskom vyobrazenú okrem kamerunskej aj ruskú vlajku. Podľa hráča nešlo o politické vyjadrenie. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ho nepotrestá. (standard.sk)Stredopoliar nemeckého druholigového Hannoveru Ondoua v Rusku od mala vyrastal a vlastní aj ruský pas, pričom jeho otec tam pôsobil ako diplomat. Ondoua, ktorý v novembri oslávil svoje 27. narodeniny, futbalovo vyrástol v akadémii Lokomotivu Moskva. Sezónu 2018/2019 strávil v inom ruskom klube Anži Machačkala.


To isté čo LGBT vlajka?

FIFA rozhodla, že voči Kamerunčanovi nevyvodí žiadne dôsledky. Niektoré médiá však situáciu porovnávajú so snahou západných mužstiev priniesť do futbalu LGBT agendu, napríklad pomocou dúhových kapitánskych pások. FIFA však ich použitie zakázala, čo tímy síce s nevôľou, ale rešpektovali. Viac sme o tom písali napríklad tu.

Hoci aj kopačky musia spĺňať určité štandardy, na rozdiel od dresov a kapitánskych pások ich dizajn nemusí schváliť usporiadateľská organizácia, v tomto prípade FIFA. Hráči si na svoje kopačky bežne nechávajú potlačiť napríklad dátumy narodenia svojich detí, rôzne skratky, emotikony či vlajky svojich krajín.

Ondoua je okrem Kamerunu aj občanom Ruska, a ako sám tvrdí, nejde o politické gesto. „Moji príbuzní žijú v Rusku a sú vždy so mnou. Je to náš domov. Už mnoho rokov hrávam v kopačkách s ruskou vlajkou a neporuším túto tradíciu,“ cituje Ondoua portál Telegraph.Zvyšok komentára nájdete na Štandarde.Martin Mikloš