13.12.2013 15:47:50

Marine Le Pen: EÚ nemá právo žiadať, nech by to bolo čokoľvek!

"Pred rokom vyšlo do ulíc proti Francoisovi Hollandovi poldruha milióna Francúzov, no ja som nepočula, že by Európska únia požadovala jeho odstúpenie alebo, že by ho obviňovala z nelegitímnosti", - vyhlásila pre noviny Vzgljad predstaviteľka francúzskeho Národného frontu Marine Le Pen. Brusel teraz podľa jej názoru otvorene zasahuje do suverénnych záležitostí Ukrajiny, ktorá vôbec nepotrebuje eurointegráciu.

 

Do súčasných dní dávali európski politici všemožne najavo, že vnútroukrajinský dialóg ich zaujíma omnoho menej, ako podpis asociačných dohôd za akýchkoľvek podmienok. Mnohí činitelia Európy dokonca otvorene vyhlasovali, že Ukrajina potrebuje pre svoju európsku budúcnosť nových predstaviteľov.

Zároveň však nie všetci v Európe sa nazdávajú, že odmietnutím podpisu asociačných dohôd Ukrajina pochybila. Medzi tými, kto považuje pozíciu Kyjeva za správnu, je aj líderka francúzskeho Národného frontu Marine Le Pen.

Počas návštevy Sevastopoľu tohto leta ste sa v súvislosti s eurointegráciou Ukrajiny nechali počuť, že túto krajinu považujete za priateľa, a "priateľov nepozývajú do toho, čo je príšerné". Nezmenili ste odvtedy svoj názor?

- Samozrejme, že nie. Po prvé, myslím, že pre Ukrajinu nemá vstup do EÚ ani najmenší zmysel. Po druhé, myslím, že ani pre EÚ niet najmenšieho zmyslu pokračovať vo svojom rozširovaní v čase, keď sama sa ocitla v stave krachu a rozpadu. 

Ako by ste zhodnotili konanie ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča?

-Neberiem na seba úlohu riadenia vnútorných záležitostí suverénnych štátov. No s údivom zisťujem, že Európska únia si na základe niekoľkých desiatok tisíc demonštrantov osobuje právo hovoriť o nelegitímnosti ukrajinského prezidenta. A ešte viac ma udivuje, ak si uvedomujem, že pred rokom vyšlo do ulíc proti F. Hollandovi poldruha milióna Francúzov, no nepočula som, žeby EÚ požadovala odstúpenie F. Hollanda alebo, žeby ho obvinila z nelegitímnosti.

Ak existuje v ukrajinskej spoločnosti rôznosť názorov - na to existujú voľby (Hej, demokrati!!! Uvedomujete si, kto vám to hovorí? - pozn. red.). No požadovať predčasný odchod prezidenta Ukrajiny len na základe demonštrácií - to mi pripadá zvláštne. Vo Francúzsku boli minulý rok osobitne silné masové demonštrácie, no niečo podobné nikto nepožadoval.

Hovoríte, že sa necítite byť v práve posudzovať vnútorné záležitosti iných štátov. No niektorí lídri Európy i Ameriky teraz prichádzajú do Kyjeva a verejne vystupujú na majdane. Považujete aj toto za zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénneho štátu?


- Samozrejme. Bola som veľmi šokovaná, že minister zahraničia Francúzska pán Fabius chce prijať ukrajinského opozičníka. Vidím, mimochodom, že zrušil toto stretnutie, no i tak je to pre mňa šokujúce. Toto sa predsa nerobí. Ibaže by už  medzinárodné právo viac neexistovalo.

Čo si myslíte o posledných požiadavkách Kyjeva, vyhlasujúceho, že dohoda s EÚ bude podpísaná v prípade, ak Ukrajina dostane od Európy finančnú pomoc vo výške 20 mld. EUR.

- Nepoznám úroveň úprimnosti takéhoto návrhu.

Podľa vás, Európska únia je naozaj pripravená prijať Ukrajinu do svojho objatia? Pretože britský premiér D. Cameron nedávno upozornil, že on nepustí na práce do Anglicka, Bulharov a Rumunov, i keď to naruší princípy EÚ? 

- EÚ nie je dnes schopná prijať akúkoľvek krajinu. EÚ je prakticky zbedačená a prežíva najťažšie problémy s krajinami, ktoré sem vstúpili ako posledné - s Rumunskom a Bulharskom. Akékoľvek nové "okno" pre ktorúkoľvek krajinu spôsobí len urýchlenie oslabenia EÚ.

Viac:  http://www.vz.ru//politics/2013/12/13/664122.htmlPodľa vz.ru, 13. december 2013