14.9.2018 15:04:13

Maria Zacharova o vývoji prípadu \\\"Skripaľovci\\\"

Maria Zacharova sa na pravidelnom týždennom brífingu o prípade  Skripaľovci vyslovila takto:

Pripomeňme si, ako sa vyvíjala situácia.

--- Najprv ukázali podivné fotografie a požiadali Rusko, aby priznalo, že ono otrávilo Skripaľovcov. Ruská strana okamžite reagovala, že tieto mená jej nič nehovoria.

--- Krátko na to sme informovali, že sme od britskej strany žiadali všetky oficiálne údaje о týchto osobách, tá nám ich však odmietla poskytnúť.

--- Po tomto vyhlásení sme povedali, že keď nám Spojené kráľovstvo formálne odmietlo poskytnúť podstatné informácie o tomto prípade, budeme analyzovať to, čo je v médiách. Toto som oznámila z tejto tribúny v tejto miestnosti. Povedala som, že vzhľadom na to, že sa začalo trestné konanie, budú sa veci venovať kompetentní ľudia, zástupcovia orgánov činných v trestnom konaní. Toto sme v predmetnej veci urobili. Včera to povedal prezident Ruskej federácie V. V. Putin.

 

Ukázalo sa, že britská strana klamala, keď vyhlasovala, že tí ľudia (Baširov a Petrov) neexistujú a že tieto mená sú vymyslené. Lenže vysvitlo, že existujú, a ako dnes všetci mali možnosť vidieť, mená nie sú vymyslené.

Títo ľudia hovorili o tom, čo sa s nimi stalo. Nerozumiem, z akého dôvodu ich britská strana oficiálne nazvala klamármi. Bola vari vykonaná expertíza ich psychického stavu a správania? Behom hodiny? Rovnako, ako v prípade s „Novičkom“, keď zistili a vyhlásili, že pochádza z Ruska? Presne tak v priebehu hodiny oznámili, že ide o falošné vyhlásenia. Z akého dôvodu? Zavolali do „strediska riadenia letov“ na Downing Street a spýtali sa, čo majú o tom hovoriť? Že všetci klamú? A potvrdili im, že Rusi vždy klamú a treba túto tému propagovať? Na akom základe bolo urobené oficiálne vyhlásenie? Navyše, tie vyhlásenia sú robené akoby podľa rovnakej šablóny. Začala sa kanonáda. Prečo? Nuž preto, aby sa verejnej mienke vo Veľkej Británii tým ani nenapadlo zaoberať a nemohla počuť, čo sa vlastne povedalo. Znova sa pýtam britských diplomatov: na základe čoho opätovne vyšlo vyhlásenie, v ktorom už boli označené konkrétne osoby, zverejnené ich fotografie, neuvedené len proste fiktívne podozrivé osoby? Z čoho sa vychádzalo pri predmetnom vyhlásení, že všetko, čo tieto osoby povedali, je klamstvo, sú to dezinformácie?

 

Videla som dnes to video a počula som ich verziu toho, čo sa stalo. Nebudem skrývať, že som sa vzápätí obrátila na šéfredaktorku televízneho kanála Russia Today Margaritu Simoňanovú, s ktorou sa roky dobre poznám, a spýtala som sa jej, v akom psychickom stave títo ľudia sú a aký z nich mala pocit? M. Simoňanová mi povedala, že sú v mimoriadne depresívnom psychickom stave. Povedala, že je to cítiť a že to aj oni sami povedali. Povedala, že sedeli pred ňou ľudia, ktorí sú naozaj na pokraji psychického kolapsu, nervového zrútenia. Toto mi povedala M. Simoňanová, ktorá sa s nimi osobne rozprávala.

 

Myslím si, že na všetky otázky týkajúce sa nepravdivosti vyhlásení alebo konania by mali odpovedať orgány činné v trestnom konaní a vyšetrovacie orgány. Je absolútne neprijateľné obviňovať ľudí z klamstva 30-40 minút po tom, čo sa k veci vyjadrili. Navyše, títo ľudia požiadali o ochranu médiá, aby ich mená ochránili a ich mená neboli hanobené po celom svete.

 

Povedať, že sa cítia nepohodlne, to je ako nepovedať nič. Pozrite si to video ešte raz. Ja sa znova priamo pýtam britskej strany: na základe akého právneho základu a právneho rámca boli v priebehu 40 minút dvaja ruskí občania obvinení z klamstva? Z čoho sa vychádzalo? Z psychologického portrétu, vizuálnych pocitov či z ich výzoru? Kde tam konkrétne britská strana uvidela klamstvo? Toto je oficiálne vyhlásenie, keď sú ľudia obviňovaní z klamstva. Nemali by niesť za to zodpovednosť oficiálne orgány?

 

Veľvyslanectvo RF v SR, 14. 9. 2018