14.8.2014 10:22:02

Margarita Simoňjan: Dear Western Friends (Drahí západní priatelia)

 

Som presvedčená, že ešte pred mesiacom by sme sa ako tak dohodli, napísala na Twitteri šéfka anglojazyčného kanálu Russia Today Margarita Simoňjan. Lenže vy nás svojimi sankciami zbavujete dokonca aj teoretickej možnosti na to. Vy ste nás totiž prepli do režimu „Rusi sa nevzdávajú“!

 

Tak čo, spokojní ste s efektom svojich sankcií? Dosiahli ste očakávané? Najmite si, prosím dobrých expertov na nás. Niekoľko mien by som vám dokonca aj poradila. Takých, ktorí chápu, nie ako to u nás musí byť, ale ako to u nás je!

Títo ľudia by vás vopred upozornili, že sankcie neobmäkčia politiku Putima a nevystrašia národ, ktorý ho ľúbi, ale len zostria politiku a zjednotia tento národ. Zomknú naše prstíky do päste pripravenej na všetko. Že agresívna rétorika proti nám i proti tých, koho sme si zvolili len upevńuje našu vieru v správnosť tejto voľby.

Vaša mravouka nás neprinúti so žiaľom sa zamyslieť, ona nás len rozozlí – veľmi rozozlí! – a my potom nedobre nazeráme nie na náš „krvavý režim“, nie na naše „predajné médiá“, ale na vaše vlády a washingtonposty.

Som presvedčená, že ešte pred mesiacmi bola šanca nejako sa dohodnúť. No vy nás, a dokonca aj vás, svojimi sankciami zbavujete tejto možnosti. Kto vie prečo, no prepli ste nás do režimu „Rusi sa nevzdávajú“.

Keby ste si tak preštudovali históriu.

My vás predsa máme radi – hoci niekedy si to i sami neradi priznávame – vašu hudbu a filmy, iphony a twitteri, vaše pláže a hory, autá a topánočky, parmezány i pamätihodnosti, no veľmi nenávidíme ak nám niekto velí. Alebo na nás len tlačí. Alebo ak nám dokonca len prednáša „lekcie“.

To je naša hrdosť, nič s tým nenarobíte. Predpokladal niekto z expertov túto našu hrdosť? Upozorňovali vás, že žiadnym parmezánom sa táto naša dedičná neláska nedá zastrieť? A vôbec, ak ste už nútení sa s nami nejako pokonať, nájdite si ľudí, ktorí už presne vedia akým jazykom sa s nami nesmie zhovárať.

Tí, čo si toto čítajú nech mi odpustia používané slovíčko „my“. Iné som nenašla. Na facebooku budem asi v menšine, nakoľko vyjadrujem emócie väčšiny.

Podľa vz.ru (z blogu M. Simoňjan), 13. august 2014