26.6.2020 11:15:56

Marazmus v priamom prenose: americký generál tvrdil, že Rusko obsadí Chersonskú oblasť Ukrajiny

Screenshot YouTube
Screenshot YouTube


Viacerí americkí politici, analytici a média často ochotne a bez zdráhania zverejňujú rôzne katastrofálne scenáre „útokov a vpádov ruského agresora.“ Veľakrát to robia nielen doma, ale aj na „úrodnej pôde“ v iných krajinách, kde vláda rozdeľuje americké postoje. Najnovšie sa vyznamenal bývalý veliteľ amerických ozbrojených síl v Európe generálporučík Ben Hodges, ktorý bez mihnutia oka v priamom prenose ukrajinskej televíznej stanice DOM vyhlásil, že v septembri ruské vojska obsadia Chersonskú oblasť Ukrajiny, ktorá hraničí s Krymom. (zemavek.sk)

 Jeho slová sa určite dostali na „úrodnú pôdu“, pretože odzneli v relácii ukrajinskej propagandistickej televíznej stanice DOM, ktorá bola vytvorená špeciálne za účelom, aby „usmerňovala separatistické regióny Donbasu“. V danej relácii sa moderátori venovali niekoľkým otázkam: predvolebnej situácii v Bielorusku, pretekoch v zbrojení vo svete a ukrajinsko-ruským vzťahom. Prirodzene, v každej téme bol prítomný aj mýtický „ruský agresor“, ktorý ohrozuje nielen Ukrajinu, ale aj celý svet.

Americký generál, bývalý veliteľ vojsk USA v Európe Ben Hodges, uviedol: „Možno sa mýlim, ale mám taký dojem, že v priebehu vojenských cvičení na Kaukaze Rusi vyhlásia humanitárnu krízu na Kryme kvôli nedostatku vody a potom povedia, že nemali na výber“ a oznámil, že, podľa neho, ruské vojska v septembri obsadia Chersonskú oblasť Ukrajiny, využijú „vhodnú príležitosť“ počas vojenských cvičení.

Dokonca, označil podobné konanie Moskvy za „typické“ a tvrdil, že Rusko podobným spôsobom často konalo aj v minulosti. Ale, podobne, ako aj iní americkí a európski analytici, prízvukujúci „agresivitu a nebezpečenstvo“ Moskvy, neuviedol ani jeden príklad z minulosti, kedy Rusko konalo podobným spôsobom. Podľa tvrdení amerického generála, ozbrojené sily Ruska v septembri obsadia v Chersone hrádzu, čo im umožní, aby zabezpečili vodou celý Krym. Beh Hodges postrašil ukrajinských divákov tým, že v Čiernom mori v okolí Ukrajiny je sústredený obrovský počet ruských vojsk. Poukázal na to, že obyvatelia Krymu často hovoria o nedostatku vody na polostrove a preto Rusko musí riešiť tento problém. Moskva prostredníctvom vojenskej sily obsadí Chersonskú oblasť Ukrajiny. Generál z Pentagónu prezentoval, ako inak, čisto americký scenár…

Podčiarkol, že „Ukrajina absolútne správne zablokovala vodu, ktorá prúdi z rieky Dneper prostredníctvom Severo-Krymského kanála  na polostrov. V súčasnosti obyvateľstvo Krymu trpí kvôli suchu.“ Podporil ukrajinskú vodnú blokádu polostrova a podčiarkol, že obyvatelia Krymu vinu hádžu na ruského prezidenta Vladimíra Putina a ruskú vládu.

Čiernomorský región označil za veľmi dôležitý pre Moskvu, pretože práve z krymských prístavov ruské vojenské a dopravné lode „nezákonne“ smerujú do Sýrie a Líbye, kde podporujú „teroristické režimy“. Vyhlásil, že všetky ruské lode, smerujúce z Krymu, treba blokovať, pretože nemajú právo „vyplávať z ukrajinských prístavov“.

Marazmatické vyhlásenia amerického generála úplne korešpondujú s názormi viacerých amerických a európskych politikov a analytikov. Rozdeľuje ich aj súčasná ukrajinská vláda. Nie náhodou si americký generál pochvaľoval činnosť amerických vojakov, ktorí už niekoľko rokov na území Nezáležnej cvičia ukrajinských kolegov a pripravujú ich na vstup do NATO.

Eugen Rusnák (zemavek.sk)