05.3.2021 11:41:16

„Mali sme z rôznych zdrojov informácie, že EMA čoskoro začne ten proces,“ uviedol Naď s tým, že Matovič tlačovku v Košiciach pretlačil na predsedníctve strany aj napriek jeho nesúhlasu

Matovič chcel privítať Sputnik V okázalo, aby získal voličské hlasy; Naď v tichosti, aby sme sa nedotkli súdruhov v Bruseli a Washingtone (pozn. red. SRS)
Matovič chcel privítať Sputnik V okázalo, aby získal voličské hlasy; Naď v tichosti, aby sme sa nedotkli súdruhov v Bruseli a Washingtone (pozn. red. SRS)
(foto: Facebook)


Vládne strany SaS a Za ľudí už vo februári vyhlasovali, že sú za to, aby sa na Slovensku očkovalo iba vakcínami, ktoré schváli Európska lieková agentúra (EMA) alebo slovenský ústav ŠÚKL. Hnutie OĽaNO premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa však napriek tomu odvážne rozhodlo, že po vzore Maďarska zabezpečí aj ďalšie vakcíny, konkrétne Sputnik-V z Ruska. Ako však najnovšie potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), premiérska strana mala už dopredu informácie o tom, že Rusi požiadajú EÚ o priebežné hodnotenie – tzv. rolling review. (HSP)OĽaNO, ktoré disponovalo prieskumom o tom, že Slováci vnímajú ruský Sputnik pozitívne, napriek tomu, že dovtedy nebola vakcína v hodnotení (rolling review), pravdepodobne počítalo s pondelkovou jasne odmietavou reakciu prozápadných strán SaS a Za ľudí, argumentujúcich, že SR nemôže podraziť západných „partnerov“ a používať neregistrovaný preparát.

Začiatkom týždňa prišli apely SaS a Za ľudí na odvolanie premiéra a rekonštrukciu vlády a v médiách to vyznelo, že jasným dôvodom je práve dovoz Sputnikov. To si Sulík s Remišovou uvedomili a neskôr začali komunikovať, že zámer odvolať resp. vymeniť Matoviča nepramení zo Sputnikov, ale z dlhodobej zlej komunikácie a zlého manažmentu pandémie.

OĽaNO však už pred začiatkom celej akcie vedeli, že v EÚ sa čoskoro začnú rozhovory o registrácii vakcíny Sputnik-V. „My sme samozrejme mali z rôznych zdrojov informácie o tom, že EMA čoskoro začne ten proces. My sme potrebovali dokončiť to rokovanie čím skôr. A to, že sme to rokovanie dokončili a zazmluvnili 2 milióny kusov a už máme 200-tisíc na Slovensku, je obrovsky dobrá vec, lebo tu je množstvo ľudí, ktorí sa chcú dať očkovať, dokonca takí, ktorí sa chcú dať očkovať iba Sputnikom,“ uviedol vo štvrtok pre denník SME minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO.

Vyhlásil, že osobne nesúhlasil s tlačovou konferenciou premiéra Matoviča na letisku v Košiciach. Vysvetlil, že na predsedníctve OĽaNO však bol v tejto téme „prehlasovaný“. Je tak zrejmé, že Matovič si túto PR akciu pretlačil a očakával zlepšenie preferencií u voličov na úkor ďalších strán koalície. „Snažili sme sa, aby tá košická tlačovka neprebehla, hej? Nepodarilo sa to, boli sme prehlasovaní, bol na to iný názor,“ uviedol minister obrany Naď.

„Ja naozaj som bol kritický voči tej tlačovke. Počul to aj premiér, počulo to predsedníctvo, počuli to viacerí ľudia. Robil som čo som vedel, aby to tak neprebehlo. Lebo áno, so Sputnikom za chrbtom, v našom vojenskom lietadle, vôbec ma to netešilo a premiér to veľmi dobre vie v akom som bol nastavení voči tejto veci,“ ozrejmil ďalej Naď.


HSP