03.6.2020 17:02:26

Majster dvojitého metra – alebo čo porozprával poslanec Peter Osuský na zasadnutí zahraničného výboru Národnej rady

Peter Osuský (SaS)
Peter Osuský (SaS)
(foto: TASR-Jakub Kotian)


Poslanec Peter Osuský sa na pondelkovej schôdzi zahraničného výboru Národnej rady SR vyjadril zaujímavým spôsobom k problematike Severného Cypru, ktorý Turecko odtrhlo od republiky Cyprus v rozpore s medzinárodným právom. (HSP)Na zasadnutí zahraničného výboru Národnej rady sa v pondelok hovorilo aj o fungovaní paktu NATO a v tej súvislosti boli spomenuté aj niektoré situácie, kde NATO v minulosti nepôsobilo ako príliš efektívny nástroj riešenia medzinárodných problémov. Okrem iného bol spomenutý aj prípad Severného Cypru, kde už niekoľko desaťročí existuje nikým (okrem Turecka) neuznaný kvázištátny útvar cyperských Turkov ako výsledok tureckej vojenskej agresie. K tejto problematike sa vyjadril aj poslanec Peter Osuský (SaS) a natoľko svojsky prejavil svoje zaujímavé chápanie medzinárodného práva, že vám jeho príhovor prinášame v plnom znení:

Osuský: „Tie udalosti na Cypre sa berú ako nejaký spontánny útok Turkov na Cyprus, pretože mnohí ľudia si už nepamätajú, čím sa to začalo. Ja mám to šťastie, že to poznám aj z tej druhej strany, bol som dvakrát na Severnom Cypre a bol som aj na Cypre. A musím povedať, že celá tá vec sa začala pokusom o puč, ktorý chcel z Cypru spraviť súčasť Grécka. Nikos Sampson bol vodcom vojenského puču, ktorý sa dial s tichým požehnaním aténskej vlády, kde vtedy vládla junta vedená plukovníkom Papadopoulom, aspoň tak sa to vtedy u nás, v socializme, zvykla tá vojenská vláda nazývať.

Papadopoulos, majúc doma nie celkom dobrú situáciu, chcel upriamiť pozornosť niekam inam (wikipédia o ňom uvádza, že bol tvrdý odporca komunizmu a pravdepodobne spolupracoval s americkou CIA. Napriek čiastočnému obmedzeniu slobody počas jeho diktatúry, grécka ekonomika v tomto období napredovala – pozn. red.). A Nikos Sampson sa chcel pokúsiť o puč.

Je samozrejme nemysliteľné, aby si turecká menšina, resp. Turecko ako jej protektor, nechala toto urobiť pred nosom s ostrovom ako je Cyprus. Nikos Sampson bol šialenec a šialenci boli tí, ktorí ho nezastavili. A Turecko, pochopiteľne, zareagovalo. Úplne normálne, logicky. To znamená, že nebolo by tej agresie, keby nebolo Sampsonovho puču.

Dnes svet prevzal grécke hľadisko. Grécko je už dnes demokracia a nemajú tam plukovníkov pri moci, ale ostalo to tak, že Turci napadli Cyprus. Lenže Turci napadli Cyprus v reakcii na to, čo tomu predchádzalo. Je na diskusiu, či toho zabrali veľa alebo málo, a čo sa okolo toho dialo, ale opakujem: nebolo to tak, že sa turecký prezident zle vyspal a povedal si, že zaberie Cyprus.“

Toto povedal poslanec Peter Osuský na pondelkovom zasadnutí zahraničného výboru Národnej rady. Zhrňme si to: nejaký štát zaútočí na iný, zvrchovaný členský štát OSN, kde žije „jeho“ národnostná menšina, a zaberie územie tohto štátu, pretože sa dozvie o údajnej príprave prevratu. A pán Osuský to hodnotí slovami, že veď to je úplne pochopiteľná, normálna, logická a ospravedlniteľná reakcia.

Skúsme si túto istú situáciu preniesť do iných geopolitických súvislostí. Predstavme si, že by sa napríklad Rusku zazdalo, že na Ukrajine sa chystá vojenský prevrat, v dôsledku ktorého by sa Ukrajina mohla dostať do EÚ a NATO. Čo by povedal poslanec Osuský na to, keby Rusko Ukrajinu obsadilo? Skúsme parafrázovať jeho predošlý citát: „Je samozrejme nemysliteľné, aby si ruská menšina, resp. Rusko ako jej protektor, nechalo toto urobiť pred nosom s krajinou ako je Ukrajina. Rusko, pochopiteľne, zareagovalo. Úplne normálne, logicky. To znamená, že nebolo by tej agresie, keby nebolo ukrajinského puču.“ Čo myslíte, povedal by toto poslanec Osuský?

Domáca úloha: skúste si do príkladu dosadiť aj iné dvojice krajín. Napríklad Slovensko a Maďarsko, Lotyšsko a Rusko, Československo 1968 a ZSSR, Taiwan a Čína, Južná Kórea a Severná Kórea… Vypracované príklady môžete zasielať na adresu: Peter Osuský, poslanec, Národná rada SR, Bratislava. Prípadne aj s poďakovaním za excelentný výklad medzinárodného práva v najlepšom duchu demokratických tradícií západných veľmocí, ku ktorým sa pán Osuský tak vehementne hlási.

Ivan Lehotský (HSP)