02.10.2013 21:10:49

Lukašenko: USA dedia idey hitlerovského Nemecka

 

Americké úrady si prisvojili právo zabíjať a vešať prezidentov, na celom svete destabilizovať situáciu. Dňa 1. októbra 2013 sa takto pre kazachstanskú televíziu „24 KZ“ vyslovil Alexander Lukašenko.

 

„Veľmi negatívne sa staviam k vojne v Sýrii, nielen ako prezident, ale aj ako človek. Ničím dobrým sa to neskončí. Nedajboh tam Američania vlezú, rovnako ako chceli vliezť do Líbye, vrátane celého bloku NATO, a začnú bombardovať – to bude katastrofa. Práve vtedy detonuje celá „arabská dúha“. Všetkým sa dostane, pretože cez Irak bude do konfliktu zatiahnutý aj Irán a ďalšie štáty. Preto bude veľmi horúco.“  

Lukašenko poznamenal, že oficiálny Minsk zastáva v otázke sýrskej krízy solidárnu pozíciu s Moskvou. Zdôraznil: “Aj my sme kategoricky proti tomu, aby sa hoci aj superveľmoc, pod nejakými heslami, demokratickými alebo akýmikoľvek, miešala do vnútorných záležitostí iného štátu, zvrhávala, zabíjala, vešala prezidentov. Toto všetko už svet videl, od Saddáma Husajna do líbyjského prezidenta Muammara Kaddáfiho“.

„Koľko tisíc ľudí len zahubili? Aká je to demokracia? Kto má dovolené takto sa v dnešnom svete správať? Pozrite sa, do čoho došli: americký národ si už prisvojuje právo nejakej výnimočnosti. My sme takúto výnimočnosť prežili. Stála 50 miliónov životov“, - povedal.    

„Prisvojovať si právo nejakej výnimočnosti a ňou zdôvodňovať bombardovanie iných štátov, to je, myslím, jemne povedané, kontraproduktívne, je to veľmi zlé.“

„Putin mal pravdu keď povedal, že najstrašnejšie je, keď túto ideológiu vtĺkajú do hláv vlastnému národu. Čo je 300 miliónov ľudí. A tí, rovnako, ako kedysi v Nemecku, začínajú chápať, čo je to osobitná rasa, osobitná krv, osobitná výnimočnosť, a preto musia vo svete zaviesť poriadok a všetkých dostať pod svoje štandardy. Je to veľmi nebezpečná tendencia“, - povedal Lukašenko.   

Alexander Lukašenko neraz kritizoval Washington za jeho správanie sa voči Juhoslávii, Iraku, Líbyi, Afganistanu a ďalších krajín. Spomeňmesi, že v roku 1995 pre Handelsblatt vyhlásil, že úlohu Adolfa Hitlera netreba v histórii Nemecka hodnotiť len negatívne, pretože fuhrer vytiahol štát „z ruín“ a tiež o tom, že hitlerovské Nemecko je pre neho „vzorom prezidentskej republiky“.  

Podľa regnum.ru, 2. október 2013