22.10.2020 23:20:40

Lukašenko prisľúbil, že už nikdy kandidovať nebude

Prezident Bieloruska
Prezident Bieloruska
(foto: SITA/AP/Nikolai Petrov/BelTA)


Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa rozhodol, že je naposledy vo svojej funkcii a už sa na ďalšej predvolebnej kampani nezúčastní a už nikdy kandidovať nebude. Prisľúbil to na nedávnom stretnutí s lídrami opozície v zariadení predbežného zadržania. Väčšia časť tejto besedy prezidenta s opozičníkmi je utajená, ale niektoré detaily začínajú prenikať na verejnosť. (zemavek.sk)Túto správu, ktorú niektoré bieloruské média označili za „senzačnú“, oznámil bývalý koordinátor podpisovej kampane prezidentského kandidáta Viktora Babarika – Jurij Voskresenskij, ktorého po dvojmesačnom zadržiavaní pred pár dňami pustili na slobodu. Ako pripomenuli bieloruské média, na stretnutí s Lukašenkom, Voskresenskij sedel hneď vedľa prezidenta. Novinárom prezradil, že beseda Lukašenka a opozičníkov bola „konštruktívna a vecná“ a práve vtedy prezident vyhlásil, že „prezidentovania má plné zuby“ a že znova kandidovať nebude. „Prisahám, chlapi,“ cituje ho Jurij Voskresenskij.

Je presvedčený, že Lukašenko dané slovo dodrží: „Verím mu, veď mám diplom antikrízového riadenia a podobné momenty viem dobre vycítiť.“ Pripomenul, že v súčasnosti v Bielorusku pokračuje novelizácia ústavy. Domnieva sa, že sa do ústavy podarí presadiť návrh, aby jeden kandidát mohol na funkciu prezidenta kandidovať iba dvakrát.

Domáce média pripomenuli, že oslobodený Voskresenskij bol jedným z ideových lídrov protestov opozície a v rozhovoroch s novinármi hovoril o plánoch štábov Babarika a Cichanovskej a o tom, akým spôsobom sa opozícia mieni chopiť moci. Po oslobodení prezradil, že sa chce zaoberať projektom novej ústavy a pracovať na oslobodení aj ďalších opozičníkov. Posťažoval sa, že niektorí členovia opozície jeho zapojenie sa do práce nad zmenami ústavy, označili za „zradu“. V rozhovore s novinármi prezradil aj ďalšie detaily besedy Lukašenka s opozičníkmi.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=nffbZJbAQdA&feature=emb_logoZdroj: Воскресенский — про Лукашенко, СИЗО и баню


Eugen Rusnák (zemavek.sk)