31.10.2020 16:43:05

Lukašenko premiešal ministrov a svojich zástupcov v regiónoch

Bieloruský prezident
Bieloruský prezident
(foto: BELTA)


Alexander Lukašenko urobil poriadne rošády vo velení silových štruktúr. Vymenil zástupcov prezidenta v regiónoch a vymenoval nového ministra vnútra. Najväčšie zmeny nastali v Brestskej a Grodnenskej oblasti a v hlavnom meste republiky. Hlavnou novinkou bolo odvolanie z funkcie ministra vnútra Jurija Karajeva a vymenovanie na tento post Ivana Kubrakova, ktorý bol predtým šéfom Hlavného riaditeľstva vnútorných vecí Minsku. Uviedla to informačná agentúra BELTA. (zemavek.sk)

 Bieloruské média, hlavne opozičné, podotkli, že tieto zmeny nastali kvôli tomu, že prezident chce posilniť silové štruktúry v regiónoch, kde existuje nebezpečenstvo, že masové demonštrácie budú pokračovať aj naďalej. Lukašenko na „horúce úseky“ poslal ľudí, ktorí sú, podľa neho, schopní zabezpečiť poriadok a dodržiavanie bieloruských zákonov ako v nestabilných regiónoch, tak aj v metropole.

Do funkcie zástupcu prezidenta Bieloruska v Brestskej oblasti vymenoval Valerija Vakuľčika. Bývalého ministra vnútra – do rovnakej funkcie (je to zjavný zostup v kariérnom rebríčku) v Grodnenskej oblasti a za veliteľa polície v Minsku vymenoval Alexandra Barsukova. Bývalého riaditeľa Hlavného riaditeľstva vnútorných vecí Minsku Ivana Kubrakova vymenoval do v súčasnej situácii „najhorúcejšej“ funkcie – ministra vnútra.

Počas stretnutia s novovymenovanými šéfmi silových štruktúr Alexander Lukašenko vysvetlil svoje rozhodnutie: „Verejne chcem oznámiť všetkým prítomným: rozhodol som sa urobiť kádrové zmeny a vy traja pôjdete do oblastí, ktoré nie sú mimoriadne nebezpečné, ale predsa sú to veľmi dôležité regióny našej krajiny. Pôjdete tam v súvislosti s najnovšími udalosťami, predovšetkým s tými, ktoré sa už uskutočnili, ale ešte nie sú ukončené, a nevieme, ako to všetko môže dopadnúť. Prečo práve vy? Pretože ste vojaci, skúsení, zodpovední a netreba vám príliš veľa vysvetľovať – vy to viete,“ cituje Alexandra Lukašenka bieloruská informačná agentúra BELTA.


 

Zdroje:

1. „Направляетесь на ответственные участки нашей страны“ – Лукашенко назначил новых помощников в Брестской, Гродненской областях и Минске, BELTA, 29.10.2020

2. Кубраков назначен министром внутренних дел, BELTA, 29.10.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)