04.8.2012 10:55:06

Lukašenko odhalil klamstvo Washingtonu

Spojené štáty porušili svoj sľub, že nebudú proti Minsku zavádzať hospodárske sankcie, vyhlásil bieloruský prezident Alexander Lukašenko. V rozhovore pre The Washington Post tiež reagoval na kritiku ohľadne rozohnania demonštrácií a dokázal, že jeho krajina nemá o nič menej demokratických slobôd ako USA.
„Poviem vám to po americky, ak by sa v Spojených štátoch amerických, ktorýkoľvek občan USA dopustil trestného činu a vedľa neho by bol prezidentský ex-kandidát, zodpovedali by zaň obaja, - poznamenal Lukašenko.
– Prečo teda vyčleňujete štyroch alebo siedmich, ako ste sami povedali, bývalých ex-kandidátov, počínania ktorých sa musia posudzovať akoby stáli za hranicami trestného alebo iných zákonov Bieloruska?“
„Zákon je predsa pre všetkých jeden, pre radového občana i pre ex-kandidáta, ktorý, mimochodom, v Bielorusku si je rovný, s ktorýmkoľvek občanom Bieloruska“, zaznamenala prezidentove slová agentúra Belta.
V priebehu rozhovoru Lukašenko obvinil USA z uplatňovania politiky dvojakých štandardov vo vzťahu ku krajinám blízkeho východu, konkrétne voči Egyptu. „Vy sa bojíte, lebo tam vidíte svoje záujmy. Potrebujete naladiť vzťah s tými, kto dnes po revolúcii ide vládnuť Egyptu a ďalším arabským krajinám. Otvorene pri tom kašlete, že vám tam znásilnili kolegyňu – občianku USA, - povedal bieloruský prezident americkému novinárovi. – Tak vyzerá vaša americká demokracia i vaša pravda... Ak by sa to stalo v Bielorusku, už by ste nás rozmazávali po celej planéte. Možno by ste sem poslali vojská alebo krídlatú raketu, len aby ste potrestali takúto demokraciu“.
„Americká demokracia je dvojtvárna, a možno aj trojtvárna“, citujú Lukašenkove slová noviny Vzgljad.
Bieloruský prezident obvinil amerických predstaviteľov aj v tom, že porušili dohody, zavedením hospodárskych sankcií, oznamuje RIA Novosti. „Prečo ste porušili naše dohody z roku 1994 keď sme bez akýchkoľvek podmienok odovzdali atómové zbrane tomu komu ste chceli?! Sľúbili ste, že nikdy proti nám neuplatníte hospodárske sankcie. Prečo ste ich teda zaviedli? Kto vám po tomto bude veriť?“, opýtal sa Lukašenko.
„Ani s Američanmi, ani s Európanmi sa nechystám hrať nejaké politické hry pretože vaši politici i západníci (odborník na západné štruktúry – pozn. vmi) sú príliš nečestní. Oklamali nás vo všetkom čo nám sľubovali! Ak chcete s nami spolupracovať s normálnymi podmienkami – sme pripravení. Ak nechcete, zaobídeme sa aj bez vás“, vyhlásil A. Lukašenko.
„Ak máte záujem spolupracovať, poďme hľadať cesty, ale nevnucujte nám svoju interpretáciu demokracie a podmienky tejto demokracie. Demokracia je záležitosť univerzálna. Ako vláda ľudu – my to tak chápeme. Lenže vy ste pozavesovali na pojem demokracia svoje vysvetlenia a týmto mávadlom leziete do každého domu – toto Američanov neokrášľuje“, povedal.
Bieloruský prezident sa tiež podelil so svojim názorom o Putinovi a o rusko – amerických vzťahoch. Podľa jeho slov, ruský predseda vlády sa Američanom nepáči pretože ide o človeka s vnútorne prísnymi zásadami, ktorý bude záujmy Ruska ochraňovať v akejkoľvek situácii. „Asi toto sa Amerike nepáči a preto teraz začínate proti nemu potichu intrigovať“, predpokladá Lukašenko.
„S Putinom máme veľmi dobré vzťahy. Viac ako desať rokov spolupracujeme. A radím vám nedémonizujte Putina“, - poznamenal bieloruský prezident a dodal, že Putin je podľa neho veľmi zodpovedný človek, ktorý ak niečo sľúbi, tak to aj dodrží, „na rozdiel od Ameriky alebo Európy“.
Čo sa týka rusko – americkej „perezegruzky“ (uvoľnenie), bieloruský prezident si myslí, že Amerika sa vždy usiluje vzťahy „perezagruziť“ vo svoju výhodu“. No "neradí" podobným jazykom rozprávať s Ruskom a obzvlášť s Putinom.
Dni.ru, 5. marec 2011