06.2.2016 10:37:15

Ľudia v okolí Putina ho vyzývajú zbaviť krajinu “piatej kolóny” – a je to správne!, tvrdí Igor Cholmanskich

Napriek kríze, komplikovanej hospodárskej situácii a iným problémom, obyvatelia Ruska stále viac podporujú vládu a prezidenta Putina. Je to síce prekvapivý fenomén pre západných politikov, ktorý však v samotnom Rusku takmer nikoho neprekvapuje.

Obyvatelia Ruska sa oveľa viac začali angažovať do politického a verejného života v krajine, sú presvedčení, že sa musia zjednotiť v ťažkých časoch, podporiť štát, aby sa nepremenil na bezmocnú babku v rukách zahraničných „poradcov“ a oligarchov. Preto veľmi citlivo reagujú na prejavy takpovediac „nelojality“ k vlasti niektorých domácich politikov, mimovládnych organizácií a pod. Drvivá väčšina obyvateľov Ruska je mimoriadne kriticky naladená proti takzvanej „piatej kolóne“ a vyzýva skoncovať alebo aspoň značne obmedziť jej činnosť a vplyv. Mnohí ľudia sú presvedčení, že v ťažkej situácii, v takmer „vojnovom období“ žiadna by „piata kolóna“ v krajine nemala existovať.

V podobnom duchu sa vyjadrujú aj mnohí známi politici, analytici a vedúci predstavitelia samospráv. Najnovšie s ostrou kritikou „piatej kolóny“ vystúpil oficiálny predstaviteľ prezidenta Ruska v Uralskom federálnom okruhu Igor Cholmanskih. Bez okolkov vyhlásil, že Rusko by sa malo zbaviť „piatej kolóny“.

Podrobnejšie sa zastavil na útokoch domácej opozície a zahraničných „poradcov“ na čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, ktorý vyhlásil, že k „piatej kolóne“ a slúžiacim Západu a podplateným im zástupcom takzvanej „nesystémovej opozície“ sa treba správať, ako ku nepriateľom ľudu. Prízvukoval, že sa stotožňuje s pozíciou Ramzana Kadyrova.

Odpovedajúc na otázky novinárov uznal, že Ramzan Kadyrov použil dosť ostré slová, avšak zdôraznil, že občas sa nedá veci pomenovať slovami z diplomatického slovníku a predsa veci treba označovať presne – tak, ako je to v skutočnosti. „Veď Ramzan Kadyrov v zásade povedal všetko správne. Je to svätá pravda, že sa musíme zbaviť „piatej kolóny“. Nemá čo robiť v našej ruskej politike a v našom živote. Kadyrov to povedal po lopate – jasne a výrazne. Každý pochopil, ako to myslel,“ dodal.

Na tlačovej konferencii v Jekaterinburgu oficiálny predstaviteľ prezidenta Ruska v Uralskom federálnom okruhu Igor Cholmanskih, bývalý vedúci dielne Uralského vagónového závodu, hovoril aj o tom, aké opatrenia pripravuje vedenie štátu, aby zlepšilo hospodársku situáciu v krajine.

Eugen Rusnák

HSP. 6. február 2016