04.8.2012 10:55:06

Literatúra bez peňazí

Minulý štvrtok sa na webe literárnej ceny „Ruskij Buker“ objavila informácia, ktorá vystrašila celú kultúrnu verejnosť i médiá. Začiatok udeľovania ceny je odložený pretože uplynul kontrakt so sponzorom. V podstate zostala ohrozená samotná existencia tohto projektu.
„Ruskij Buker“, cena udeľovaná za najlepší román v ruštine, bola založená a po prvý raz udeľovaná v roku 1992. Prvým laureátom sa stal Mark Charitonov s románom „Čiara osudu alebo truhlička Milaševiča“ (voľný preklad). Od tých čias bola udeľovaná každoročne, získali ju niektoré popredné osobnosti, ako aj spisovatelia, ktorí sa stali známymi práve vďaka tejto cene. Medzi laureátmi „Ruského bukera“ sa nachádzajú Vasilij Aksenov, Bulat Okudžava, Vladimír Makanin, Ľjudmila Ulickaja.
Cena bola vytvorená z iniciatívy British Council v Rusku. Jej predobrazom sa stal rovnomenný britský „booker“, ktorý sa zameriava na britské spoločenstvo a tiež na Írsko a Zimbabwe. „Ruskij Buker“ sa tak stal prvou oficiálnou, no mimovládnou cenou v postrevolučnom Rusku.
Od roku 2005 bola sponzorom spoločnosť British Petroleum. V 2010. roku jej kontrakt vypršal a organizátori doteraz nedokázali získať rovnocenného pokračovateľa. No sľubujú, že otázky existencie tejto ceny sa vyriešia v priebehu pár mesiacov. "Vyriešia" v tomto prípade znamená aj to, či sa udeľovanie ceny vôbec nebude musieť navždy zatvoriť.
Vzgljad.ru, 22. marca 2011 (výňatok)