04.4.2014 17:27:04

List veľvyslancovi Ruskej federácie P. M. Kuznecovovi

 

Vážený pán veľvyslanec!

Predovšetkým dovoľte, aby sme opätovne vyjadrili poďakovanie statočným vojakom Červenej armády, ktorí sa zaslúžili o oslobodenie územia Slovenska. Uvedomujeme si, že žiadne slová nie sú dostatočné, aby sme vyjadrili úctu voči týmto hrdinským osloboditeľom. Domnievame sa však, že úctu k osloboditeľom by mali vyjadrovať najmä oficiálni predstavitelia miest a obcí, kde sa vojaci Červenej armády najviac vyznamenali. Medzi takéto mestá patrí aj Liptovský Mikuláš. Preto vyjadrujeme pobúrenie nad konaním súčasných predstaviteľov tohto mesta vo vzťahu k Ruskej federácii.

 

Predstaviteľom mesta Liptovský Mikuláš neupierame právo na vlastný názor na udalosti medzinárodnej politiky, ale mali by si uvedomiť, že to nie je dôvod na hanobenie pamiatky osloboditeľov. Na postoji pána Slafkovského nám prekáža i to, že on a jeho politická strana podporovali rôzne protiprávne a krvavé akcie vo svete, ako napr. vojnu v Iraku. Domnievame sa, že podobní politici nemajú právo ničiť tradíciu osláv oslobodzovania slovenských miest kvôli svojmu jednostrannému pohľadu na udalosti na Kryme.

Neprijateľný a nemorálny postoj predstaviteľov mesta Liptovský Mikuláš odsudzujeme a plne vyjadrujeme vďačnosť hrdinom – osloboditeľom, ktorých rozhodujúcu časť tvorili práve Rusi.

 

S pozdravom

JUDr. Branislav Fábry, PhD., predseda SRS