04.8.2012 10:55:06

Lieky na starobu

Ruská spoločnosť nanotechnológií ROSNANO vkladá 700 miliónov rubľov do výroby inovačných liekov, ktoré môžu zabrániť starnutiu.
Celkový rozpočet na tento projekt činí 1,8 mld rubľov, momentálne je už odsúhlasený poradcami spoločnosti. Jeho konkrétnym rozpracovateľom je spoločnosť „Mitotech“, vytvorená pri Lomonosovej univerzite.
- Základom projektu sú tzv. „Skulačovove ióny“: inovačné antioxidanty veľkosti molekúl 1,5 nanometra, ktoré neutralizujú aktívne formy kyslíka v energetických centrách buniek – v mitochondriách, vysvetľovali v tlačovom centre ROSNANO. Ióny prenikajú cez membrány mitochondrií a vo vnútri sa koncentrujú. Vďaka takémuto „adresnému doručovaniu“ sa potrebný medikamentózny efekt dosahuje aj s malým množstvom danej substancie, uvádza portál vesti.ru.
Využitie tejto látky v rôznych preparátoch umožňuje predĺžiť nielen priemernú životnosť, ale aj aktivitu a taktiež spomaliť starnutie organizmu. Tvrdí to líder vedeckého tímu akademik RAN, riaditeľ vedecko-výskumného inštitútu fyzikálnej a chemickej biológie Vladimír Skulačov.
- Rozpracované preparáty znižujú starobné zmeny v tkanivách počas všetkých štádií starnutia organizmu. Doklinické skúšky na zvieratách preukázali podstatné zníženie ich úmrtnosti a z toho aj logické zvýšenie ich priemerného veku. Napriek tomu, že maximálne hranice života zvierat sa zvýšili len nepatrne, výrazne sa zvýšila ich životná aktivita. V podstate ňou oplývali až do smrti. Navyše im zmizli takmer všetky typické prejavy starnutia, prezentovala slová vedca RIA Novosti.
Preparát systémového účinku, ktorý sa začne vyrábať v druhej etape projektu, je efektívny aj pri profilaktike a aj pri liečení stareckých chorôb. Takých ako niektoré srdcovo-cievne ochorenia, osteoporóza, reumatická artritída ...
V prvej etape projektu (2009 – 2013) sa ráta s umiestnením na trhu oftalmologických preparátov, v druhej (2016) preparátov systémových účinkov. Z pohľadu ekonomiky môžu výnosy projektovej spoločnosti dosiahnuť k roku 2016 hodnotu 8,439 miliárd rubľov. Pôjde o výnosy z výroby v Rusku a z predaja licencií zahraničným výrobcom.
Podľa dni.ru, 24. február 2010