11.9.2015 13:41:03

Len vo vojne si tanky a obrnené vozidlá chodia kadiaľ sa im zachce! alebo Musíme ísť na hranicu, keď vláda nechce dodržiavať zákony, ktoré sama schválila.

Hviezdosl. námestie 10. 9
Hviezdosl. námestie 10. 9
(foto: -vmi-)

 

Lebo právo na odpor majú podľa ústavy všetci naši občania, aby sme sa mohli brániť, vyzýval na štvrtkovom protestnom zhromaždení rečník Roman Ruhig. Dňa 10. septembra 2015 sme teda odštartovali jesennú sériu protestných zhromaždení proti cudzím vojenským základniam na našom území a proti prejazdom americkej vojenskej kolóny po našich cestách.

 

Toto prvé stretnutie opäť priviedlo na Hviezdoslavovo námestie ľudí celého spektra politických názorov, k čomu moderátor Branislav Fábry povedal: „Líšime sa v názoroch na rôzne politické témy, vrátane problematiky utečencov, spája nás však spoločný najvyšší cieľ – MIER. Mier v Európe, na Blízkom východe i na celom svete“. Dodal, že slovenské mienkotvorné médiá otázka mieru vôbec nezaujíma a že provokatívny prejazd vojenskej kolóny NATO mieru nenapomôže!

No a z toho dôvodu vyhlásil hlavné ciele tohto zhromaždenia.

Požadujeme, aby štátne orgány SR:

1.      Nepodporili provokatívny prejazd kolóny vojenskej techniky NATO cez územie Slovenska, ktorý sa má uskutočniť v septembri 2015.

2.      Aby odmietli uskutočňovanie ďalších podobných provokatívnych demonštrácií vojenskej sily na Slovensku.

3.      Aby v budúcnosti zabránili všetkým takým krokom, ktoré môžu viesť k zvyšovaniu napätia v našom regióne...

 

V ďalšom si moderátor B. Fábry položil rečnícku otázku, čo máme ako člen NATO pomáhať chrániť v pobaltských krajinách?

Máme tam chrániť tamojšiu diskrimináciu? Teda stav, že Lotyšsko a Estónsko po roku 1991 odňali štátne občianstvo a volebné právo väčšine príslušníkov ruskej menšiny? Alebo máme chrániť a podporovať pochody jednotiek veteránov Waffen SS, ktoré sú v Pobaltí normalitou?

Sú toto naši spojenci? Je azda naším spojencom ukrajinský premiér Arsenij Jaceňjuk, ktorý verejne v nemeckej televízii povedal, že Sovietsky zväz napadol nacistické Nemecko.

 

Z verejných vystúpení

Podpredseda KSS Jalal Sulejman:

·         Vyčítajú nám, že chceme burcovať ľud a robiť poriadok. Ak sa nás opýtajú, či chceme burcovať proti vazalom a zapredancom, tak musíme hrdo povedať - áno, to chceme!

·         Nie je pravda, že história si pamätá iba víťazov a porazených! Dejiny si v prvom rade spomenú kto bol vlastenec a kto bol zapredanec. História si bude pamätať aj tých, ktorí včas upozornili na riziká mieru.

·         Prejazd vojenskej politiky po území Slovenska je veľkým rizikom.  Okolo nás prebieha asi desať vojen. Prečo sa vedú? To tento Svet sa zbláznil? Nie, svet sa nezbláznil,  to si len panujúci systém nezaslúži žiť! A my sa tu zhromažďujeme lebo odmieta umrieť.

·         Mnohí mi môžete vyčítať, že som až príliš otvorení. Lenže, vážení, keď je mier v ohrození, tak sivá farba sa nenosí!

·         Od našich ústavných činiteľov počuť kritiku sankcií voči Rusku, ale v Bruseli hlasujú inak.

·         Predstavte si, žeby ste začali kritizovať našich údajných partnerov, že to oni zasahovali v Sýrii, v Líbyi a na Blízkom východe. Lenže už vám nechcú povedať, že títo tzv. partneri sú naši skutoční partneri v zločineckej organizácii menom NATO. 

Preto musíme byť otvorenejší, fašizácia spoločnosti je v plnom prúde. Táto fašizácia prichádza z hlavného prúdu, z mainstreamu, tzn. aj z tých strán, ktoré sú v parlamente. Toto sú tí, s ktorými sa budeme biť o každý deň mieru.

·         14-teho prichádzajú Američania so svojou technikou. Musíme ich zastaviť! Tak, že im zablokujeme cestu. Dáme na vedomie tejto vláde, že nie sú tu vítaní! Možno ich nezastavíme, no nebude to podľa ich predstáv.

Preto vás tu vítam, lebo ste svedomie tohto národa. A s vami ideme byť do poslednej chvíle tejto bitky, ktorá vyvrcholí 16. 9. pred Ministerstvom obrany SR.

 

Vysokoškolský profesor František Škvrnda

·         Chcem vyjadriť protest proti prejazdu americkej vojenskej kolóny cez naše územie. Robia si z nás dobrý deň. Nazvú to pateticky, ale spupne Dunajský pochod.  Niekto si môže myslieť, že ide o akúsi novoobjavenú skladbu valčikára Johanna Straussa.

·         Táto kolóna nemá žiadny vojenský cieľ. Má napomôcť tomu, aby sa pozdvihol vplyv USA, ktorý upadá nielen na Slovensku, ale aj v iných štátoch.

·         Konvoj nás má presvedčiť, že je tu nejaká mocnosť, ktorá chce Európu napadnúť. A preto aby sa to nestalo sa tu bude „presúšať“ yankeyovský po zuby ozbrojený vojak.

·         Všade, kde Američania v posledných desaťročiach zasiahli, vzniklo len nové násilie, chaos a bieda.

Bombardovaním Juhoslávie sa vybombardovalo Kosovo. Ale čo je dnes v Kosove? Veľká americká základňa a už sa zabudlo na to, že Kosovania boli prví, ktorí začali húfne utekať cez Maďarsko na Západ. Tí vlastne tú vlnu sem priniesli.

·         Západ si zvykol na to, že z každého chaosu sa vytlčú peniaze.

·         Tento presun po ceste je nielen nebezpečnejší, ale je aj drahší, ako keby sa viedol tak, ako sa má (po železnici). To nie je vojenská bezpečnostná akcia, to je politicko-marketingové šou USA a NATO. Zrejme si myslia, že tak sa z neho naplašíme, že potom budeme ochotní dať  viac peňazí do nenásytného hrdla NATO, ktoré stále volá – dajte, dajte, dajte...!!!

·         Chcem sa našej vlády opýtať, či sa bude vyberať diaľničný poplatok za tieto veľké vozidlá, ktoré spôsobia viac škôd ako nákladné autá?

·         Na čo sú tie zastávky na pozeranie techniky, ktorá má za sebou zabíjanie desiatok tisíc ľudí?

 

Predseda strany SHO Róbert Švec

·         Slováci neorganizovali farebné revolúcie, Slováci nebombardovali cudzie územia a preto sa odmietame podieľať na zločineckej politike NATO.

·         Záujmom SR nie je byť angažovaný vo všetkých konfliktoch, ktoré rozpútajú USA a NATO. Záujmom našej vlasti je byť neutrálny a vojensky neangažovaný.

·         Ak sa nás opýtajú čo vlastne chceme, tak musíme jasne povedať – nechceme byť súčasťou NATO, nechceme vojenské základne na území SR, chceme mať pokoj!

·         Slováci v celých svojich dejinách vždy bojovali za cudzie záujmy. Je čas, aby Slováci jasne povedali – chceme pokoj, chceme mier a chceme žiť v kľude.

·         Ako povedal klasik: Okupanti prichádzajú, odchádzajú, ale my, Slováci, ostávame! Pretože máme povinnosť voči tejto krásnej krajine, ktorá sa volá Slovenská republika. Máme dejinnú zodpovednosť, aby táto krajina prekvitala a aby sme ju odovzdali našim potomkom. A tak, ako som tu, prisahám, že za túto dejinnú povinnosť sa budeme biť do posledného muža, do posledného dychu!

 

Artur Bekmatov (Zem a Vek)

·         Mať tak dnes nažive pána Hviezdoslava, tak by vznikli druhé Krvavé sonety. Ak by žil Ľudovít Štúr, tak by naisto zorganizoval stovky ďalších dobrovoľníkov a išiel by s nimi vítať americké tanky. Ak by dnes boli nažive Ladislav Novomeský a Gustáv Husák, tak dám ruku do ohňa za to, že by zorganizovali druhé SNP.

Dnes takéto osobnosti nemáme. Máme však národnú ľudovú jednotu a tá je jedinou, čoho sa dnešní politici boja.

·         O prejazde amerického konvoja sa musíme dozvedať nie z našich, ale z českých médií!

 

Peter Nišponský z Charty 2015 za mier prečítal oficiálne vyhlásenie svojej organizácie

 

Podpredseda strany Vzdor Jozef Vacula

·         Najskôr pomenoval desať najväčších výrobcov zbraní na svete (z USA a B. Británie) a tieto konglomeráty najviac profitujú keď bránia slobode a demokracii.

Oni umlčia každého, kto by sa pokúsil s USA a NATO jednať ako rovný s rovným a je jedno, či je to Rusko, Čína, Irán....

·         Odmietame byť členmi tohto vojenského paktu a preto podporujeme vystúpenie Slovenska z tejto fašistickej organizácie!

·         Pýtame sa prečo Turecko bombarduje Kurdov, ktorí s plným nasadením bojujú proti Islamského štátu? Prečo nebombardujú pozície Islamského štátu a jeho výcvikové tábory? Prečo boli zatknutí interbrigadisti zo Španielska, ktorí proti Islamskému štátu bojovali? ... Pretože nadnárodný kapitál si nemôže dovoliť prísť o lukratívne zákazky, platené z daní mierumilovných ľudí z celého sveta.

právnik Roman Ruhig

·         Vyzývam týmto vládu, parlament, že oni sú tvorcovia zákonov. To oni vytvorili zákon o vnútroštátnej aj medzinárodnej doprave na našom území. Tým, že prebrali smernice EÚ... aj nariadenie vlády, v ktorom sa hovorí o tom, aké motorové vozidlá môžeme riadiť, aké môžu jazdiť po našich cestách a kto dáva súhlas na jazdu nákladných vozidiel, zdôrazňujem nákladných, nie obrnených, po našich cestách.

Viac o tejto téme diskutér hovorí aj na youtube.com: 
https://youtu.be/z0lowa3r4-Q

Nikde, v žiadnom zákone, ani v dohovore o... sa nenachádza klauzula, žeby vojenské vozidlá mohli chodiť po našich civilných cestách! Majú sa prevážať na nákladných motorových vozidlách. Napr. po našich cestách môžu jazdiť autá so šírkou maximálne 2,5 metra. No kto porušil zákon a vydal súhlas na presun vozidiel širokých 2,7 metra???  „Ak k nám takýto kolos vstúpi, to nie je mierová cesta, ale vyhlásenie vojny“, povedal Roman Ruhig.

(Zaujímavosťou tohto vystúpenia bolo, že keď Roman Ruhig prichádzal k podstate problému, tak nám ´náhodou´ vypadol zvuk.)

 

Člen KSS Karol Fajnor

·         Sme v NATO a sme svojím spôsobom zločinci a vrahovia Kaddáfiho, ktorý budoval Afriku, z akej by sa neemigrovalo.

Niekomu to však veľmi vadilo. Tým, ktorí vládnu dnešnému svetu! Nie sú to banky a nadnárodné korporácie, sú to konkrétni ľudia. Ich vlastníci! Ktorí vo svojich rukách sústredili obrovské majetky a z toho vyplývajúcu extrémnu moc.

·         Zásadnou otázkou však je – prečo im Slovensko prisluhuje a špiní si ruky krvou?

·         Veď nie je nič jednoduchšie, ako z NATO vystúpiť. Stačí jedno zasadnutie vlády SR, jedno uznesenie vlády a jedno hlasovanie v parlamente! Presne tak, ako sme do NATO vstúpili, môžeme z neho aj vystúpiť. Urobte to, vážení naši volení zástupcovia!  

·         Vážení naši politici, prestaňte nás zaťahovať do vojny proti Rusku, pretože len o to Spojeným štátom a jej poslušnej kolónii EÚ, vedenej vládnucou západnou oligarchiou, ide.

Za posledných 200 rokov nerobia nič iné. Len slepý to nevidí!!!

 

Predseda SRSpol. Ján Čarnogurský

·         Na tomto námestí sa opäť preukazuje, že Slovensko obýva hrdý národ, obyvatelia, ktorí sú schopní a neboja sa brániť si svoje práva a brániť túto krajinu.

Keby sme sa dostatočne hlasno nepostavili proti prvému konvoju, ďalšie konvoje by sme už nezastavili, začali by sem chodiť ako „na klavír“ a za dva-tri mesiace tu máme skladisko zbraní a o pol roka tu máme základňu NATO!

·         S týmto americkým konvojom je ten problém, že naša vláda nič bližšie neoznamuje. Keď sa to dozvieme z iných zdrojov, tak sa to objaví na všetkých sociálnych sieťach, ktoré sú nám k dispozícii. Preto, sledujte sociálne siete!

A potom na hranicu, kto bude môcť, príďte!

·         Dňa 16. 9. príďte všetci pred areál MO SR na Kutuzovovej ulici. Toto protestné zhromaždenie je už oficiálne ohlásené na dobu od 13.00 hod – 18.00 hod. Bližšie údaje opäť nájdete na sociálnych sieťach. Bolo by však dobré, keby sme sa pred vchodom do ministerstva stretli o cca 14.00 hod. dňa 16. 9. 2015.

Tam im opäť jasne a po slovensky povieme, že ich tu nechceme.

·        Tu na námestí sa opäť stretneme o dva týždne vo štvrtok 24. 9. o 17.00 hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Mikunda