29.12.2015 09:35:26

Legojda: „Zvíťaziť nad nábožensky motivovaným človekom, ak sám nie si motivovaný“, sa nedá“

 

Súčasné konflikty sveta treba charakterizovať nie ako zrážku islamu s kresťanstvom, ale ako zrážku „agresívne sekulárneho“ a „náboženského“ sveta, vyhlásil pre RIA Novosti šéf synodálneho oddelenia pre vzťahy cirkvi so spoločnosťou a médiami Ruskej pravoslávnej cirkvi (RPC) Vladimír Legojda.

 

Podľa agentúry EC Erontex, za prvých desať mesiacov roka prišlo do Európy okolo 1,2 milióna migrantov.

Legojda vyhlásil, že Európania sa stretli „s ľuďmi, nachádzajúcimi sa podľa ich názoru na podstatne nižšom stupni civilizačného rozvoja“. A že v podobnej zrážke „vždy víťazia, tí, ktorí sa nachádzajú o stupeň nižšie. Tak tomu bolo od čias barbarov, ktorí dobyli Rím“. No a v takýchto prípadoch nefungujú žiadne všeľudské – čiže európske hodnoty. Hranice tu prechádzajú nie na zlomoch medzi náboženstvami, ale na hraniciach medzi agresívne sekulárnym a náboženským svetom. „A ak je svet náboženského – svetom fanatizmu, tak tieto zlomy môžu byť veľmi tragické“, spresnil Legojda.

Protijedom na túto skutočnosť sa môže vraj stať len „uvedomenie si úlohy náboženstva v dejinách“. „Svet, ktorý my nazývame kresťanským, sa sám už niekoľko desaťročí za taký nepriznáva“ a hoci „nikto neodmieta, že kultúra Európy je kresťanská, súčasní ľudia, ich energetika, ak sa to tak dá povedať, sú zbavení kresťanskej náplne“.  Zmienka o kresťanských koreňoch sa dokonca nedostala ani do Európskej ústavy.

„Všetky hry v logike sekulárneho právneho vedomia nakoniec privedú k tomu, že zajtra ktosi príde a povie“ kríž na chráme uráža moje ateistické – alebo nejaké iné – pocity, poďme ho odstrániť“, poznamenal Legojda a dodal, že kresťanské „chrámy už dnes pustnú: v lepšom prípade sa v nich organizujú koncerty, v horšom pijatiky“.

Podľa jeho slov „reč dnes nie je o zrážke neislamského sveta s kresťanským, národov s náboženským potenciálom, s tými, ktorým zmizol“. Pričom „zvíťaziť nad nábožensky motivovaným človekom, ak sám nie si motivovaný“, sa nedá“, presvedčený je šéf oddelenia RPC.

Zároveň volá po rozlíšení „náboženstva a náboženskej motivácie“, nakoľko „úprimne veriaci ľudia – moslim i kresťan – sa skôr dohodnú ako veriaci a neveriaci“, no keď sa teroristi nazývajú moslimami, tak „naozaj sú nábožensky motivovaní“, lenže tu ide o nábožensky motivovaných fanatikov, ktorí ignorujú základy vlastného náboženstva“.  

Jediným východiskom pre kresťanov je preto spomenúť si, že sú „Kristovi bojovníci“. „Nie v tom zmysle, že sa majú pripraviť na bojové zrážky. Ale v tom, že ak nebudú pripravení položiť život za našu vieru, tak jednoducho môžeme opustiť historickú scénu“, zdôraznil Legojda.

 

Podľa ria.ru, 29. 12. 2015