14.7.2017 11:19:24

Lavrov sa vysmial zo západnej hackerománie: Lichotí nám, že sa o nás hovorí ako o štáte, ktorý môže rozhodovať o osude sveta

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa na stretnutí  Körberovej nadácie v Berlíne vysmial z tézy o všemocných ruských hackeroch.

„Samozrejme, že nám lichotí, že o nás hovoria ako o štáte, ktorý môže rozhodovať o osude sveta. No ak by to bolo tak, všetky naše bývalé sovietske republiky by boli ináč naladené vo vzťahu k Moskve. Isto by nebolo ani ukrajinskej krízy, neboli by problémy s riešením situácie v Podnestersku. Ak sme takí mocní, že si môžeme poradiť aj s Amerikou, azda by sme si neporadili s niekým, kto je menší a bližšie k nám?“ – položil si rečnícku otázku Lavrov.

Ruský minister zahraničia zároveň priamo  priznal, že súčasná mocenská situácia na Ukrajine Rusku nevyhovuje: „Chceme, aby moc, ktorá sa teraz do značnej miery nachádza v rukách radikálov, ktorí sa nepodriaďujú nikomu, vrátane hlavného veliteľa ozbrojených síl, bola zlikvidovaná. Aby v tomto štáte bol monopol na použitie sily.“

Nielen Západ po svojom komentuje ruské stanoviská a skutky, aj ruská štátna politika má svoj názor na dianie na Západe. Pred časom napríklad ruský minister zahraničia Sergej Lavrov nazval hanbou Európskej únie a NATO nadržiavanie neonacistickým tendenciám. Lavrov vyjadril hlboké znepokojenie Moskvy v súvislosti s pokusmi rôznych európskych štátov „zakrývať si oči pred  rozmáhajúcimi sa neonacistickými tendenciami, systematickými skutkami vandalizmu voči pamätníkom a hrobom z čias druhej svetovej vojny“. Lavrov tiež dodal, že EÚ a NATO sa dopúšťajú urážky pamiatky miliónov, ktorí zahynuli a ignorujú rozhodnutia Norimberského tribunálu.

hlavnespravy.sk, 14. 7. 2017