18.8.2014 20:02:50

La Stampa: A existuje vôbec Ukrajina?

Ukrajina možno ani nie je faktickou politickou realitou a je len "prázdnom, ktoré čas od času naplní protoplazmou, ktorá nemá základ", - píše talianska La Stampa.

Keď sa začína hovoriť o ukrajinskom konflikte, zdá sa, že protirečenia sa otvárajú nie medzi reálne existujúcimi krajinami, ale medzi "štátmi prízrakmi".

Noviny poznamenávajú, že na jednej strane tohto konfliktu sa nachádza Rusko. Ono úporne odmieta, že zasahuje do vnútorných záležitostí Ukrajiny. na druhej strane je "takpovediac ´mŕtvy´ štát, ktorý Európa pokračuje nazývať - už nepochopiteľne, spravodlivo alebo nie - Ukrajinou".

Noviny si kladú otázku: a existuje vôbec Ukrajina? A obracajú pozornosť na to, že Európa, Amerika a Čína, spomínajúc Ukrajinu, sa nikdy neodvolávajú na "dôveryhodné ukrajinské inštitúty". "Vytvára sa pocit, že všetci sa obracajú na Rusko", - píšu noviny.

La Stampa sa nazdáva, že Ukrajina je pre Rusko nič viac, ako jej územím bez hraníc. Zároveň si Európa na ňu spomenie len vtedy, keď "postsovietsky medveď opäť hroziaco dvíha svoju labu". Práve to sa teraz i deje, poznamenávajú talianske noviny a zdôrazňujú, že dokonca ani tie najsilnejšie európske štáty sa nechcú konfrontova´t s Ruskom, a namiesto toho sa ponáhľajú telefonovať záhadnému šéfovi Kremľa, aby sa dohodli a našli kompromisné riešenie. 

 

 

 

Podľa vz.ru, 18. august 2014