24.9.2018 09:50:15

Kyjevský novinár: „V prípade skutočnej vojny medzi Ukrajinou a Ruskom ukrajinská armáda prejde na stranu ruskej“

Kyjevský novinár Alexander Čalenko v priamom prenose ukrajinského televízneho YouTube kanála PolitWera porozprával o situácii na Donbase a odpovedal na otázky divákov. Napriek tomu, že má radikálne názory, „protiruskú orientáciu“ a Doneck a Luhansk považuje za separatistov, predsa povedal zopár objektívnych myšlienok.

Prirodzene kritizoval situáciu na Donbase a počínanie vedenia Doneckej a Luhanskej republiky. „Doneck je v súčasnosti geto. Ľudia dostávajú žobrácke mzdy a dôchodky. Je to jednoducho depresívny región, ktorý nemá žiadnu perspektívu,“ tvrdil Čalenko.

Prízvukoval, že celé dianie v Donecku a Luhansku riadi Kremeľ: „Moskva je nespokojná s nárastom úrovne zločinu, ktorý sa v súčasnosti rozmohol v Doneckej republike. Aj utajené sociologické prieskumy (prečo utajené? kto ich robí – Rusi, Američania, Ukrajinci? Škoda, že novinár nepovedal, odkiaľ má podobné informácie – bolo by to zaujímavé, pozn. autora) poukazujú na to, že ľudia v Doneckej republike sú tiež nespokojní. Je na čase, aby sa so zločinom a s porušeniami zákona skoncovalo,“ podčiarkol.

Stále prízvukoval, že existuje povestná „ruka Moskvy“, veľakrát sa vracal k tejto téme počas vyše hodinovej relácie: „Teraz je na čele regiónu Pušilin. Za nim stojí Moskva. A on hovorí to, čo hovorí Moskva. Je to Surkovova kreatúra,“ podčiarkol Alexander Čalenko.

Veľa času venoval vojne na Donbase, ktorú, samozrejme, berie z pohľadu Kyjeva. Povedal však aj celkom prekvapivé veci. Podľa neho, napríklad, ukrajinská armáda v prípade konfliktu rýchlo prebehne na stranu Ruska: „Som presvedčený, že v prípade vojny medzi Ruskom a Ukrajinou – skutočnej a nie fejkovej vojny – ukrajinskí vojaci prebehnú na stranu Ruska, odídu do ruskej armády. Proti Rusku budú bojovať iba dobrovoľnícke batalióny,“ zdôraznil ukrajinský novinár.

Aj keď dosť pesimisticky vidí situáciu v Doneckej a Luhanskej republike a, samozrejme, neverí ich vedeniu, predsa si myslí, že nastanú niektoré zmeny. Nepovedal, že to budú pozitívne zmeny, ale z jeho slov vyplýva, že situácia by sa mala stabilizovať: „Netreba mať ilúzie. Je to jedno, koho tam zvolia – za každým z nich bude stať Moskva. Ale tento raz Moskva, ktorá si už získala skúsenosti riadenia týchto republík, nepripustí žiadnu právnu anarchiu, politický chaos, nárast zločinu. Už teraz je tam dosť prísna kontrola. Za týchto podmienok inak to ani nemôže byť. Už nebudú žiadne experimenty. Tam žijú živí ľudia, ktorí už piaty rok prežívajú ostreľovanie,“ zdôraznil kyjevský novinár Alexander Čalenko.

 

Video je súčasťou originálneo článku:  

https://www.hlavnespravy.sk/kyjevsky-novinar-v-pripade-skutocnej-vojny-medzi-ukrajinou-ruskom-ukrajinska-armada-prejde-na-stranu-ruskej/1528870

HSP, 24. 9. 2018