07.2.2016 21:30:44

Kyjev znervóznel: Doneck vyhráva „ekonomickú súťaž“

 

Kyjev jednostranne zatvoril hraničné priechody na hranici s Doneckou ľudovou republikou. Príčina je jednoducho banálna – tovary sú v DĽR lacnejšie ako na území, ktoré kontroluje Kyjev. No nejde len o to.

 

Ukrajinské úrady vyhlasujú, že ich hlavný cieľ je obnovenie celistvosti štátu. Lenže toto sú iba slová. V skutočnosti sa Kyjev tomu bráni.

Fakty? Nech sa páči!

Pod tlakom OBSE bolo prijaté rozhodnutie o obnovení sociálnych výplat obyvateľom Donbasu – a takmer v tom istom momente to bolo odvolané. Hovoria, že začnú platiť až po znovu zavedení platnosti na tomto území ukrajinských zákonov. Znamená to, že je možný aj variant, že ich platiť nebudú nikdy.

Uvedomme si, že hovoríme o občanoch Ukrajiny. Ako majú žiť? To Porošenka a Jaceňjuka nezaujíma. Podľa nich je to vraj „ruský“ problém. V Kyjeve domobrancov Donbasu nazývajú proruskými separatistami, podľa jeho logiky ich teda má platiť Rusko.   

Velenie ukrajinskej „protiteroristickej operácie“ vyhlásilo, že uvažuje o zatvorení všetkých priechodov do Donbasu. Minister dopravy navrhuje zatvoriť aj železničné spojenie. Treba to vnímať tak, že Kyjev opäť posilňuje blokádu Donbasu, bez ohľadu na ubezpečovania Merkelovej a Hollandea. Navyše, ak by sa tam opäť rozhoreli boje, tak Kyjev ešte ušetrí na mzdách a dôchodkoch. Sľubovaných, no doposiaľ nevyplácaných.

Podľa ria.ru, 3. 2. 2016