13.5.2020 11:44:51

Kyjev prepisuje históriu: Ukrajinský parlament mieni prijať vyhlásenie, v ktorom za pôvodcov Druhej svetovej vojny označia Rusko a Nemecko

Screenshot použitého zdroja
Screenshot použitého zdroja
(foto: Screenshot Rada.gov.ua)


Súčasné ukrajinské úrady na všetkých úrovniach sa aktívne zaoberajú „prepisovaním histórie“. Poslanci Najvyššej rady pri príležitosti 75. výročia ukončenia Druhej svetovej vojny pripravili vyhlásenie, v ktorom za pôvodcov Druhej svetovej vojny označili  „sprisahanie veľmocí“ – Rusko a Nemecko. Autorom textu vyhlásenia je poslanec vládnej frakcie „Sluha ľudu“ Alexander Merežko, hlava Výboru pre zahraničné veci. (HSP)

 Vo vyhlásení sa tvrdo kritizuje Sovietsky zväz, ktorý autor textu obvinil z rovnakej zodpovednosti za rozpútanie Druhej svetovej vojny, ako aj Nemecko. „V totalitných režimoch, kvôli sprisahaniu ktorých vypukla Druhá svetová vojna, bola zničená demokracia, parlamentarizmus, masovo sa porušovali ľudské práva a slobody človeka, uskutočňovali vnútorné represie podľa rasového, národnostného a genderného príznaku, uskutočňovali expanzívnu zahraničnú politiku,“ uvádza sa v projekte vyhlásenia Najvyššej rady Ukrajiny.

Vo vyhlásení sa najviac kritizuje práve Rusko, ktoré autor textu porovnáva s nacistickým Nemeckom spred 80 rokov. „V roku 2014 po prvý raz po skončení Druhej svetovej vojny v Európe jeden členský štát OSN okupoval a pokúsil sa o anexiu časti druhého suverénneho členského štátu OSN,“ prízvukuje sa v dokumente.

Alexander Merežko vyzýva parlamenty všetkých krajín, aby „zabránili pokusom Ruska o  privlastnenie víťazstva v Druhej svetovej vojne a zabránili agresívnej politike Moskvy a porušovaniu medzinárodného práva.“ O schválení tohto vyhlásenia by ukrajinský parlament mal hlasovať dnes a mnohí analytici a novinári podčiarkujú, že text vyhlásenia bude určite schválený.

Eugen Rusnák (HSP)