04.8.2012 10:55:06

Kurz rubľa sa stabilizoval

MOSKVA, 16.marca  (RIA Novosti)  Rusku sa, podľa všetkého, podarilo vytvoriť bázu pre posilnenie rubľa počas prebiehajúceho programu zmeny valutovej politiky, ktorá sa vlečie už dva mesiace, píšu americké noviny Wall Street Journal (WSJ).

 

Mnohí analytici vo svojich prognózach predpovedali zosilnenie špekulatívnych aktivít na ruskom valutovom trhu, avšak, podľa mienky WSJ, vládnemu režimu v Ruskej federácii sa podarilo zabrániť im.

 

Experti sa zhodli na tom, že ruská valuta zostáva náchylná na zníženie cien na suroviny a na obavy zahraničných investorov, ktoré  vedú ku zníženiu aktivity cien. Jednako však, ako konštatuje vydanie, výsledky  januárovej zmeny valutovej politiky sú v súčasnosti pozitívne.

 

„Boli sme dosť prekvapení citeľnou stabilitou rubľa“, uvádza vydanie slová Larsa Rasmusseena, analytika Danske Bank v Kodani.

 

Centrobank Ruska 23. januára stanovil hornú hranicu  zóny bivalutového koša  (0,55$ a 0,45 €)  na hodnotu 41 RUR. Odkedy bolo prijaté toto rozhodnutie, kurz rubľa zostal stabilný, čo je podľa údajov WSJ výsledok nízkej dynamiky cien na naftu a sprísnenia kontroly rubľovej likvidity.  

 

Kurz rubľa sa začal znižovať v minulé leto pre prudký pokles cien na naftu a tiež obavy investorov, ktoré boli vyvolané účasťou Ruska v kaukazskom konflikte.