20.1.2015 08:05:16

Krymskí Tatári idú podať apeláciu na zákonnosť niekdajšieho pripojenia Krymu Ukrajine

Organizácia "Krymskí Tatári - Krym - Rusko" pripravuje apeláciu na Najvyšší súd RF o nezákonnosť odovzdania Krymu Ukrajine.

 

Predstaviteľa Rady federácií RF Valentína Matvijenko sa už kedysi vyjadrila, že rada federácií pripravuje návrh zákona, ktorý bude rozhodnutie o nachádzaní sa Krymu v zostave Ukrajiny počas minulých rokov považovať za neplatné. Možno už bude tento dokument prerokovaný na jarnom zasadnutí. Podľa jej slov "pri prijatí rozhodnutia o odovzdaní Krymu Ukrajinskej SSR v roku 1954 bola najhrubším spôsobom porušená ústava i zákony".

"Chápeme, že Krymská oblasť bola svojho času nezákonne odovzdaná zo zostavy RSFSR do zostavy USSR, preto chceme iniciovať súdne pojednávanie tohto aktu", vyhlásil spolupredseda organizácie "Krymskí Tatári..." Šekvet Mametov. Organizácia sa nazdáva, že "prezídium Najvyššieho sovietu ZSSR, RSFSR a USSR porušili ústavný poriadok zmeny územia zväzových republík". Podľa ich názoru, bez referenda na to prezídium nemalo právo.  Podanie sa vraj uskutoční v najbližších týždňoch.Podľa topwar.ru, 19. január 2015