01.11.2022 10:43:23

Kritika Západu v súvislosti s odstúpením Ruska od dohody o obilninách je zavádzajúca

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Pixabay)


Sankcie spôsobili oveľa väčšiu hrozbu pre globálnu bezpečnosť potravín ako pozastavenie dohody. (hlavnespravy.sk)Kritika západných krajín na adresu Ruska v súvislosti s jeho zastavením dohody o dodávkach obilia je chodením okolo horúcej kaše”. Tieto krajiny ignorujú skutočnosť, že západné sankcie voči Rusku predstavovali väčšiu hrozbu pre globálny trh s potravinami a ich podnecovanie konfliktu spôsobilo jeho eskaláciu, uviedli v nedeľu čínski experti po tom, ako západné krajiny odsúdili pozastavenie dohody o dodávkach obilia s Ukrajinou zo strany Ruska ako neopodstatnené.

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že pozastavuje vykonávanie dohôd o vývoze poľnohospodárskych produktov z ukrajinských prístavov, pričom sa odvolalo na ukrajinský teroristický útok” na lode Čiernomorskej flotily a civilné plavidlá podieľajúce sa na zabezpečovaní bezpečnosti obilného koridoru, informovala RT.

Ukrajinské orgány uskutočnenie útoku nepotvrdili ani nepopreli, ale rozhodnutie Ruska pozastaviť dohodu o dodávkach obilia označili za primitívne vydieranie”, uviedla RT.

Prelomová dohoda medzi Moskvou a Kyjevom bola dosiahnutá v júli v Istanbule za sprostredkovania OSN a Turecka. Jej cieľom bolo uvoľniť vývoz poľnohospodárskych produktov cez Čierne more z Ruska a Ukrajiny, ktorý sa zastavil v dôsledku konfliktu medzi oboma krajinami. Dohoda bola ocenená ako rozhodujúca pre zmiernenie globálnej potravinovej krízy a pomoc najchudobnejším krajinám sveta vyhnúť sa hladomoru, uviedla RT.

Krátko po oznámení tejto správy prezident USA Joe Biden odsúdil rozhodnutie Moskvy ako čisto poburujúce” a tvrdil, že zvýši hladomor”.

Na tom, čo robia, nie je žiadna zásluha. OSN vyjednala túto dohodu a tým by sa to malo skončiť,” povedal Biden.

Európska únia v nedeľu tiež vyzvala Rusko, aby zmenilo svoje rozhodnutie pozastaviť účasť na životne dôležitej dohode o vývoze obilia. Rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na čiernomorskej dohode ohrozuje hlavnú vývoznú trasu veľmi potrebného obilia a hnojív na riešenie globálnej potravinovej krízy spôsobenej jeho vojnou proti Ukrajine,” uviedol na Twitteri šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

Západ zámerne ignoruje, že od útoku na Kerčský most začiatkom októbra sa výrazne zvýšil počet útokov na civilnú infraštruktúru, uviedol pre Global Times Li Ziguo, vedúci výskumný pracovník Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií. Li poznamenal, že sa predpokladá, že rozhodnutie Ruska je reakciou na útoky na lode Čiernomorskej flotily a civilné plavidlá.

V tomto scenári by sa všetky zúčastnené strany, najmä Západ, mali zdržať prilievania oleja do ohňa, povedal Li.

Ruská vláda tvrdí, že agenti Spojeného kráľovstva pomáhali plánovať útok dronom na jej flotilu v čiernomorskom prístave Sevastopol na Kryme v sobotu, citovala ruská agentúra TASS ruské ministerstvo obrany. Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva tvrdenia Moskvy poprelo.

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov v nedeľu v rozhovore s novinármi uviedol, že reakcia Washingtonu na teroristický útok na prístav Sevastopol je skutočne poburujúca”. Dodal, že USA sa zdržali odsúdenia bezohľadného konania kyjevského režimu”, uviedla RT.

Experti uviedli, že odstúpenie Ruska od dohody bude mať väčší vplyv na strednú a východnú Európu, ako aj na africké krajiny.

Po zastavení dohody je Rusko za účasti Turecka pripravené v najbližších štyroch mesiacoch bezplatne dodať najchudobnejším krajinám až 500 000 ton obilia, uviedol v sobotu ruský minister poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev v spravodajskej televízii Rossija-24.

Západ obviňuje Rusko, že je príčinou globálnej potravinovej krízy, čo je typická výhovorka a hádzanie špiny na Rusko. Mali by si položiť otázku, čo Moskva získa narušením globálneho trhu s potravinami?, hovorí Wang Yiwei, riaditeľ Inštitútu medzinárodných záležitostí na čínskej univerzite Renmin.

Li zdôraznil, že priamy vplyv konfliktu na globálnu potravinovú krízu sa nedá porovnať so škodami spôsobenými sankciami, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko. Sankcie znamenajú, že Rusko nedokázalo doviezť potrebné hnojivá a osivá, čo je hlbšou príčinou prudkého nárastu cien na svetovom trhu s potravinami a väčšou hrozbou pre globálnu bezpečnosť potravín,” povedal Li.hlavnespravy.sk