23.9.2017 19:19:16

Krach americkej ríše: USA stratia nielen dolár, ale aj fabriky

 

Známy americký finančník, ale aj ekonomický komentátor P. C. Roberts predpovedal Amerike krach ríše v prípade, ak bude pokračovať v nastúpenom trende zostrovania situácie s hospodárskymi spojencami. . Podrobnosti o tom oznámil portál Worldcrisis.

 

Roberts okomentoval vyhlásenie ministra financií USA Stevena Mnuchina, ktorý navrhol zaviesť proti Číne dodatkové sankcie a zbaviť „partnerov“ prístupu k americkému medzinárodnému dolárovému systému. Expert sa čuduje tomu, že zruinovaný štát, ktorý má obrovský 20-biliónový dlh a nútený je neustále tlačiť nové doláre, si dovoľuje vyhrážať sa druhej ekonomike sveta. Roberts pripomenul, že hospodársky model ČĽR je postavený na parite kúpnej sily a že čínske hospodárstvo už dávno prekonalo systém USA.

Americký finančník obracia pozornosť na to, že v Číne je už dnes obrovský počet vysokotechnologických fabrík. Pričom tu nejde len o Apple alebo Nike. Paul Craig Roberts nevie, či sankcie proti Číne budú znamenať obmedzenie predajov vyrobených Čínou na území

Samotnej Číny alebo Ameriky. No aj tak si je istý, že reakcia amerických korporácií bude ostrá.

Na agresiu USA môžu podľa neho odpovedať aj úrady Číny, znárodniac všetky fabriky a západné banky, ktoré sa nachádzajú na území Číny a Honkongu. V súvislosti s tým Roberts vyhlásil, že Mnuchin nie je príliš rozhľadený človek pretože nevie komu sa to vlastne vyhráža. Už aj povrchná analýza amerického ministra vylúčiť ČĽR z medzinárodného dolárového systému hovorí o tom, že Amerika ponesie obrovské straty a Čína získa samé výhody.

Americký expert poznamenal, že dolárový systém by opustil obrovský objem transakcií, čo by znížilo závislosť Číny na americkej mene do minima. Pre USA by to zároveň mohlo znamenať „krach ríše“.

Na záver Roberts podtrhol, že Rusko a Čína sa už dávno mali odpojiť od amerického ekonomického vzdelávania, ktoré zahraniční špecialisti získavajú výlučne len na plnenie záujmov USA a robí zo študentov bábky. Rusko a Čína dnes musia zaviesť vlastnú reálnu ekonomiku do činnosti.

Podľa politexpert.net, 22. 9. 2017